Możliwości wykorzystania nowych technologii i surowców w branży sokowniczej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 lipca 2015 14:23

Możliwości wykorzystania nowych technologii i surowców w branży sokowniczej www.shutterstock.com

- Innowacyjne produkty, takie jak smoothie owocowe, bądź warzywne z mniej znanych surowców m.in. z dyni, jarmużu, czy brokułów mogą stanowić interesujące elementy oferty produktowej przemysłu sokowniczego – mówił dr inż. Jarosław Markowski z Instytutu Ogrodnictwa, podczas XVIII Międzynarodowego Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków.

- Wykorzystanie owoców dzikiej róży, jagody leśnej, lub aronii do wzbogacania bazowych smoothie jabłkowych umożliwia tworzenie atrakcyjnych kompozycji smakowych. Porcja soku mętnego, bądź smoothie może stanowić jedną, a nawet dwie porcje owoców w diecie – powiedział dr Markowski.
Dodał, że zawartość związków fenolowych w smoothie jest porównywalna z ich zawartością w typowych deserowych jabłkach.

Dr Markowski zaznaczył, że warto rozważyć prowadzenie prac nad produktami dostępnymi już na rynku Unii Europejskiej - "shoot" owocowy lub owocowo warzywny. – Produkty te zawierają kompozycję zagęszczonych soków i przecierów owocowych i warzywnych. Ich receptura pozwala na deklarację zawartości 200 proc. owoców i warzyw w porcji produktu – mówił prelegent.

- Na krajowym rynku zupełnie nieobecne są mrożone pół koncentraty soków do samodzielnego rozcieńczania w domu. Produkty te mogą być konkurencyjne pod względem składu i wartości odżywczej w stosunku do soków i przecierów przygotowanych przez konsumenta w domu – powiedział dr Markowski. Dodał, że mrożone pół koncentraty mogą stanowić jedna porcje owoców i warzyw.

Ekspert przyznał, że wśród konsumentów rośnie świadomość bezpieczeństwa żywności. - To powinno skłaniać producentów i przetwórców do poszukiwania i wdrażania zarówno nowych technologii przetwarzania i utrwalania żywności, jak i nowych bardziej wartościowych surowców – dodał.

- W Polsce główną metodą utrwalania przetworów owocowych i warzywnych jest obróbka termiczna. Soki obecne na rynku są poddawane pasteryzacji zapewniającej zachowanie bezpieczeństwa spożycia i jakości produktu - zaznaczył dr Markowski.

Zdaniem prelegenta istotnym problemem termicznych metod utrwalania soków jest zmiana cech organoleptycznych oraz utrata części substancji bioaktywnych, warto zwrócić uwagę na technologie alternatywne, tj. wysokie ciśnienia (HPP), grzanie oporowe (OH) czy zastosowaniem do pasteryzacji mikrofal, zamiast tradycyjnych źródeł ciepła – zaznaczył dr Markowski.

- Wykorzystanie innowacyjnych surowców, a także metod obróbki pozwala na zmianę jakości sensorycznej produktu, a tym samym na przewagę marketingową podczas wprowadzania produktu na rynek. Ponadto może to prowadzić do oszczędności energii w procesie utrwalania, co wpływa na korzyści ekonomiczne w trakcie produkcji - skomentował ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM