Mniej surowca. Ten sezon będzie trudny dla producentów zagęszczonego soku jabłkowego

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 09 sierpnia 2017 09:08

Mniej surowca. Ten sezon będzie trudny dla producentów zagęszczonego soku jabłkowego fot. pixabay.com

- W pierwszych 9 miesiącach sezonu 2016/17 przeciętnie za kilogram ZSJ eksportowanego z Polski płacono 1,00 EUR (dane IERiGŻ), czyli o 5% mniej w ujęciu rocznym. Jednocześnie przetwórcy mieli dostęp do relatywnie taniego surowca. Według danych MRiRW średnio w sezonie 2016/17 jabłka do przemysłu skupowano po 32 gr/kg, czyli o 8% taniej w porównaniu z poprzednim sezonem - podaje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, Bank BGŻ BNP Paribas.

Zdaniem Magdaleny Kowalewskiej, w bieżącym sezonie 2017/18 można oczekiwać, że sytuacja producentów ZSJ może być trudniejsza, ze względu na oczekiwane mniejsze zbiory jabłek. Według GUS wyniosą one 2,3-2,8 mln t, czyli o 22-36% mniej w relacji rocznej, a według TRSK ukształtują się na poziomie 2,85 mln t, czyli o 30% mniej r/r. Z kolei eksperci IEG Vu oceniają, że ze względu na korzystne warunki agrometeorologiczne w lipcu br. produkcja jabłek w Polsce może wynieść 3-3,1 mln t, czyli jedynie o 3-6% mniej niż średnio w ostatnich 5 sezonach.

- Jednocześnie można oczekiwać większej produkcji ZSJ w Chinach, gdzie w sezonie 2016/17 powierzchnia sadów zwiększyła się o blisko 4%. Dodatkowo jeśli potwierdzą się szacunki produkcji chińskiego koncentratu (660 tys. t) w ostatnim sezonie, to kraj ten rozpocznie sezon 2017/18 z bardzo dużymi zapasami - dodaje ekspertka Banku BGŻ BNP Paribas.

Obecnie światowy popyt na ZSJ charakteryzuje się stagnacją, maleje spożycie soków zagęszczonych na głównych rynkach zbytu – w Stanach Zjednoczonych i Europie, w związku z tym popyt nie będzie czynnikiem wspierającym  ceny ZSJ w kolejnych sezonach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM