Mimo wzrostu cen konsumenci chętnie kupują orzechy i suszone owoce (video)

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 07 listopada 2015 11:10

Mimo wzrostu cen konsumenci chętnie kupują orzechy i suszone owoce (video) Marek Moczulski, prezes zarządu, Bakalland SA; fot. Paweł Pawłowski

- Rynek surowców osiągnął w ostatnim roku swoje maksima cenowe. Dla przykładu jeszcze pięć lat temu cena za funt migdałów wynosiła około 80 centów, w tej chwili przekroczyła 5 dol. To świadczy o skali podwyżek, jakie nastąpiły w ostatnim czasie - alarmuje Marek Moczulski, prezes zarządu Bakalland SA.

Zdaniem prezesa Bakallandu przyczyn wzrostów cen surowców jest wiele. - Pierwsza to przedłużająca się susza w Kalifornii i niestabilna sytuacja pogodowa w innych regionach świata, np. jeśli chodzi o przymrozki. W Turcji wystąpiły niespotykane mrozy w okresie maja, które zwykle w tamtym regionie nie występują. A to rzutuje na ceny moreli i rodzynek. Drugą przyczyną wzrostu cen surowców jest rosnące zapotrzebowanie za spożycie bakalii. Jest to wpisane w ogólnoświatowy trend prozdrowotności - dodaje Marek Moczulski.

Czy odbije się to na konsumentach? Czy ceny bakalii wzrosną?

- Ceny bakalii już wzrosły. W zeszłym roku praktycznie wszyscy producenci musieli zareagować na ta sytuacje podnosząc ceny. Należy pamiętać o tym, że podwyżki nie rekompensowały utraty marży. Gdyby, jak w przypadku moreli czy śliwek, producenci podnieśli ceny na te produkty zgodnie z tym, co stało się z surowcami, to ceny musiałyby być w niektórych przypadkach podniesione nawet dwu lub trzykrotnie, co byłoby niemożliwe do przyjęcia przez konsumentów, więc producenci często obniżali swoje marże - mówi prezes Bakallandu.

- Pocieszające jest to, że mimo wzrostu cen surowców oraz finalnych produktów, konsumenci dalej kupują bakalie. Wzrost rynku jest wolumenowo znacznie mniejszy niż wartościowo, ale jest - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM