Mazowsze: Ceny skupu jabłek powoli rosną. Wynoszą już 35 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 26 listopada 2015 12:18

Mazowsze: Ceny skupu jabłek powoli rosną. Wynoszą już 35 gr/kg W tym roku od rozpoczęcia skupu jabłek przemysłowych ceny były zadowalające dla sadowników. Jednak w zeszłym tygodniu nastąpiły znaczne spadki/ fot. shutterstock

Od piątku (20.11) na Mazowszu ceny skupu jabłek przemysłowych oscylowały między 30-32 gr/kg. Jednak nowy tydzień przyniósł zwrot sytuacji, a ceny powoli pną się w górę.

Wraz z rozpoczęciem nowego tygodnia ceny nie zmieniły się i skupy proponowały 30-32 gr/kg. Jak mówi Artur Witkowski, właściciel skupu w gm. Warka, w czwartek sytuacja uległa zmianie.

– Od dzisiaj jabłka przemysłowe skupowane są po 35 gr/kg. W zakładach przetwórczych owoców zrobiło się mniej, dlatego ceny poszybowały w górę. Ciężko powiedzieć jak długo tendencja wzrostowa się utrzyma. Sadownicy mają jeszcze sporo owoców do przetwórstwa, część z nich czeka na wyższą cenę. Póki co, nie ma też żadnych wiadomości na temat ustalenia ceny zimowej – dodaje.

Jak wynika z badania serwisu „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl ceny jabłek przemysłowych na terenie całej Polski wahają się między 30-40 gr/kg. W porównaniu do analizy sprzed miesiąca poziomy cenowe spadły nawet o ponad 10 gr. Jak twierdzą sadownicy obniżki nie są uzasadnione, ponieważ cena koncentratu jabłkowego się nie zmieniła na rynkach światowych a zapasów nie ma. 

Czytaj także: Prezes Warwinu: Za spadek cen skupu jabłek odpowiedzialne są zachodnie koncerny

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM