Mazowsze: Ceny jabłek przemysłowych sięgają 6-8 gr/kgAneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl - 23 października 2018 12:47


Ceny jabłek przemysłowych są coraz niższe. Na Mazowszu w największym sadowniczym rejonie sięgają 6-8 gr/kg. Mimo pozornego niezadowolenia ze strony sadowników na skupach ustawiają się kolejki.

Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl na Mazowszu ceny jabłek przemysłowych sięgają 6-8 gr/kg. 

Jak się okazuje niskie stawki za jabłka kierowane do przetwórstwa nie zniechęcają sadowników do ograniczenia dostaw. Jak powiedział Daniel Macierzyński właściciel skupu w gm. Jasieniec, jabłek przemysłowych jest bardzo dużo. - Sadownicy w pewnym momencie zainteresowali się skupem interwencyjnym i nieco ograniczyli dostawy. Jednak jak zobaczyli wymogi dotyczące surowca przestali czekać. Na moim skupie sypiemy codziennie około 120 ton i umawiamy się na telefon – przyznaje rozmówca.

- Póki co nie słyszałem, żeby przetwórnie miały przestać kupować przemysł. Wydaje mi się, że tak się nie stanie. Czemu mają nie skorzystać skoro surowiec jest za pół darmo? - komentuje Macierzyński.

Według niego, sadownikom szkoda jest zostawić owoce pod drzewami. - Wtedy trzeba by zainwestować w wapno do odkwaszenia gleby, więc zbierają – dodaje.

Surowca jest wyjątkowo dużo, pomimo drastycznie niskich cen. Jeszcze pod koniec zeszłego tygodnia cena wynosiła 8 gr/kg. Teraz w niektórych skupach stawki są już niższe. Sadownicy dostarczają owoce, a w niektórych miejscowościach ustawiają się kolejki, żeby tylko móc je sprzedać.

Przy tak dużej podaży surowca nie ma co liczyć na wzrost cen. Z jednej strony słychać o niezadowoleniu sadowników z powodu niskich stawek i pozostawieniu jabłek na polach, zaś z drugiej widać ogromne kolejki na skupach. Niestety, zapowiedź skupu interwencyjnego tylko na chwilę poprawiła nastroje. Wymogi i warunki tego skupu zniechęciły i zawiodły producentów owoców. Po raz kolejny widać brak jedności w sadownikach który prowadzi do kpiny z ich pracy, co ma odzwierciedlenie w proponowanych cenach.