Maspex kupi aktywa grupy Agros Nowa. UOKiK wydał zgodę na przejęcie!

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy.pl 26 maja 2015 12:33

Maspex kupi aktywa grupy Agros Nowa. UOKiK wydał zgodę na przejęcie! Krzysztof Pawiński, prezes zarządu grupy Maspex Wadowice

W ciągu najbliższych tygodni do Grupy Maspex Wadowice dołączą dwa zakłady produkcyjne: Łowicz i Wąsosz a także takie marki, jak: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn i DrWitt. UOKiK wydał zgodę na sfinalizowanie transakcji zawartej w dniu 18 grudnia 2014 roku pomiędzy AN International 2 S.a.rl. oraz Agros Nova AB, będących właścicielami Grupy Agros Nova a Grupą Maspex Wadowice. Wskutek transakcji powstanie gigantyczna grupa spożywcza o obrotach ponad 4 mld zł.

UOKiK wydał zgodę na sfinalizowanie transakcji zawartej 18 grudnia 2014 roku pomiędzy AN International 2 S.a.rl. oraz Agros Nova AB, będących właścicielami Grupy Agros Nova a Grupą Maspex Wadowice. 

Będzie to 17 akwizycja Grupy Maspex Wadowice, w tym ósma na rynku polskim, i największa w jej historii. W efekcie przejęcia powstanie największa grupa spożywcza o obrotach ponad 4 miliardów zł, lider w wielu segmentach rynku spożywczego z bardzo silnymi, rozpoznawalnymi markami. Zwiększenie skali biznesu da lepszą pozycję oraz możliwość osiągnięcia synergii kosztowej i operacyjnej, co będzie korzystne dla obu spółek. 

Motorem rozwoju Grupy Maspex Wadowice są soki, nektary i napoje, które stanowią 70 proc. obrotów firmy oraz makarony, wyroby zobożowe i produkty instant dające 30 proc. przychodów ze sprzedaży, które w 2014 roku wyniosły ponad 3,3 miliarda zł. Przejęcie pozwoli rozszerzyć markową ofertę Grupy Maspex Wadowice i zaistnieć w nowych kategoriach. Do obecnych marek należących do Maspeksu, które są zdecydowanymi liderami w swoich kategoriach, takich jak m.in. Tymbark, Kubuś, Lubella, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz dołączą następne wielkie marki m.in. Łowicz, Krakus i Kotlin. Będzie to największe przejęcie w historii Grupy Maspex Wadowice i jedno z największych zrealizowanych do tej pory w Polsce.

Na bazie firmy Agros Nova, Grupa Maspex Wadowice planuje zbudować kolejny, mocny obszar działalności w oparciu o pracowników firmy Agros Nova ze wszystkich lokalizacji - Łowicza, Wąsosza i Warszawy oraz pracowników struktury handlowej. Spółka planuje kontynuację i rozwój produkcji w Łowiczu i Wąsoszu. Również główne biuro firmy Agros Nova niezmiennie będzie działać w Warszawie.

Grupa Maspex Wadowice jest polską, jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Spółka jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji, czołowym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Litwie. Jest również wiodącym producentem produktów instant (kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy, herbatki rozpuszczalne) w Europie Środkowo - Wschodniej. Maspex to także lider na rynku makaronów w Polsce oraz ich wiodący producent w Rumunii.

Maspex stawia na niezmienną od lat strategię, czyli na budowę marek, które są silnie zakorzenione w świadomości konsumentów i realizację projektów - akwizycji, które mogą ją powiększyć i rozbudować jej ofertę produktów markowych.

Sprzedaż zagraniczna stanowi obecnie 1/3 obrotów firmy Maspex, które w 2013 r. przekroczyły poziom 3 mld zł, a w 2014 rok będą na poziomie około 3,3 miliarda zł.

W Grupie Agros-Nova pozostanie zakład i centrum logistyczne w Tymienicach oraz marki: Fortuna, Garden i Pysio.

Marek Sypek, prezes zarządu Grupy Agros Nova, zapewnia, że cały czas poszukuje możliwości akwizycji podmiotów na polskim rynku w celu dołączenia ich do Agros-Nova Soki lub też możliwości sprzedaży spółki do inwestora branżowego w celu zapewnienia dalszego rozwoju markom Fortuna, Pysio i Garden oraz zapewnienia kontynuacji zatrudnienia pozostałym w Grupie pracownikom.

- Po blisko 5-letniej obecności funduszu IK Investment Partners, jako właściciela Agros-Nova, przeprowadzeniu pełnej restrukturyzacji oraz relaunchu strategicznych marek, sprzedaż do inwestora branżowego, jakim jest Maspex, to w pełni naturalny krok. Agros potwierdził swoją siłę i dynamikę na rynku i jestem przekonany, że pracownicy, marki oraz fabryki będą się świetnie rozwijać w nowej strukturze właścicielskiej zarządzanej przez Grupę Maspex. Szczególnie ze względu na naszych pracowników jestem zadowolony z tej transakcji - zapewnia Marek Sypek.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM