Maliszewski: Przetwórnie powinny zapłacić zdecydowanie więcej za owoce miękkie niż w poprzednich latach

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 12 czerwca 2017 11:04

Maliszewski: Przetwórnie powinny zapłacić zdecydowanie więcej za owoce miękkie niż w poprzednich latach Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL/ fot. PTWP

- Owoców jagodowych, podobnie jak wszystkich innych, będzie zdecydowanie mniej. Niektóre gatunki, np. truskawka czy malina uszkodzone zostały częściowo przez przymrozki, bo głównie zmarzły pierwsze kwiaty. Kolejne przetrwały, co oznacza, że plon nie będzie całkiem niski. Inne, np. wiśnie, porzeczki, agrest ucierpiały bardziej i w ich przypadku zbiory będą zdecydowanie niższe - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł (PSL).

Według niego, należy się spodziewać wyższych cen, zarówno jeśli chodzi o owoce deserowe, jak też te przeznaczone do przerobu. - Mam nadzieje, że przetwórnie nie będą w stanie zastosować znanego od lat mechanizmu sztucznego zaniżania ceny i to raczej plantatorzy będą odgrywać ważniejszą rolę - przyznaje. 

- Ten sezon z pewnością pokaże słuszność idei podpisywania wieloletnich umów kontraktacyjnych. Jeśli ceny będą znów niskie, to już nie będzie jakiegokolwiek argumentu podważającego zawieranie niedozwolonych porozumień rynkowych pomiędzy zakładami. Nie ma bowiem nadmiernych zapasów większości przetworów owocowych i popyt na surowiec powinien być dość duży - mówi Maliszewski. 

Jednak ceny na rynku to z jednej strony podaż (ta będzie na pewno mniejsza niż w poprzednich latach), ale także popyt (przy zbyt wysokich cenach konsument może rezygnować z zakupów). - Uważam, że dotyczy to głownie rynku deserowego, gdzie kupujący ma bezpośredni kontakt z produktem - przyznaje. 

- W przypadku przetworów udział ceny surowca w cenie produktu finalnego (soku, dżemu, napoju) jest niewielki, więc ostateczna cena na półce sklepowej niewiele się może zmienić. Bariera cenowa w kształtowaniu popytu ma małe znaczenie. Przetwórnie powinny więc zapłacić zdecydowanie więcej za surowiec niż w poprzednich latach - podsumował prezes Związku Sadowników RP.

Przeczytaj również: Prezes SPT: Ceny truskawek powinny być wyższe. Ten rok będzie udany dla dobrych plantatorów 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM