Maliszewski: Powinniśmy wspierać rozwój branży cydru

Autor: www.sadyogrody.pl / pr 03 września 2015 12:08

Maliszewski: Powinniśmy wspierać rozwój branży cydru Mirosław Maliszewski, poseł i prezes Związku Sadowników RP; fot. PTWP

- Produkcja cydru to jedna z możliwości wykorzystania nadprodukcji jabłek, a tym samym dodatkowy zysk dla sadowników. Przy wytwarzaniu cydru na poziomie 60–80 mln litrów rocznie (ok. 2 proc. wartości rynku piwa) alternatywne przeznaczenie znajdzie blisko 100 tys. ton jabłek. Powinniśmy wspierać rozwój branży. Moim zdaniem błędem jest zamykanie tej drogi nadinterpretacją przepisów akcyzowych - mówi Mirosław Maliszewski prezes Związku Sadowników RP.

Chodzi o nowe podejście do przepisów akcyzowych. Istnieje zagrożenie, że wina owocowe będą traktowane jak alkohole z grupy trunków mocnych, takich jak wódka. Tutaj podatek akcyzowy jest znacznie wyższy. Ta klasyfikacja oznacza większe ceny win na półkach sklepowych, a tym samym jest zagrożeniem dla opłacalności wytwarzania tych trunków i co za tym idzie niesie prawdopodobieństwo bankructwa wielu polskich producentów.

 Rynek cydru oznacza się perspektywami rozwoju. Zarówno w Unii Europejskiej, jak i w pozostałych krajach najlepiej rozwija się sprzedaż produktów trzech kategorii: cydr, kategoria RTD (gotowe drinki) oraz wina grzane. Są więc szanse nie tylko na rozwój w kraju, ale i na rynkach eksportowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM