Maliszewski: Nigdy nie udało się udowodnić monopolistycznej pozycji przetwórców

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 09 lutego 2015 08:00

Maliszewski: Nigdy nie udało się udowodnić monopolistycznej pozycji przetwórców Mirosław Maliszewski, poseł PSL, prezes Związku Sadowników RP; fot. PTWP

- Bardzo trudno jest udowodnić monopolistyczną pozycję na rynku przedsiębiorstw produkujących zagęszczone soki owoce - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Mirosław Maliszewski, poseł PSL, prezes Związku Sadowników RP.

Jak zauważa Mirosław Maliszewski, kondycja małych niezależnych przetwórni owoców jest kiepska. - Firmy te bazują albo na kredytach bankowych, albo pożyczkach udzielanych na czas skupu przez koncerny, które zamawiają produkt płacąc za niego przed produkcją, tak aby ten wykonawca miał fundusze na zorganizowanie skupu - mówi prezes Związku Sadowników RP.

Mniejsze firmy już nie raz alarmowały o swoim kiepskim położeniu. - Zdarzały się sytuacje w latach poprzednich, kiedy po sezonie wysokich cen owoców, przychodził odwrót i mniejsze przetwórnie dostawały oferty od tych dużych na odkupienie zmagazynowanych soków, ale po znacznie niższych cenach niż wartość tego produktu. Firmy musiały się jednak na to godzić, ponieważ nie miały środków finansowych na bieżącą działalność - tłumaczy Maliszewski.

Podobnie było w 2014 roku, kiedy to wraz z końcem kampanii jabłkowej ceny owoców dla przemysłu wzrosły o prawie 100 proc. Wtedy to wiele osób spekulowało, że wzrost cen spowodowany był działaniem dużych koncernów, które są próbą wykończenia małych przetwórni. Te mniejsze firmy mają jeszcze w magazynach zagęszczony sok wyprodukowany z jabłek skupowanych po 40 gr/kg…

- W każdej plotce kryje się ziarenko prawdy - dodaje Mirosław Maliszewski.

Do tego dochodzi fakt, że w październiku ub.r. UOKiK zgodził się na połączenie firmy Doehler i Binder, czyli dwóch firm z pierwszej piątki największych producentów zagęszczonych soków owocowych w Polsce. Czy może to być zagrożeniem dla rynku skupu jabłek przemysłowych?

- Bardzo trudno jest udowodnić monopolistyczną pozycję na rynku przedsiębiorstw produkujących zagęszczone soki owocowe. I to właśnie spowodowane jest, że może dana firma nie ma własnych mocy produkcyjnych dających jest większość udziału na rynku, ale posiłkuje się produkcją – na zlecenie przez mniejsze przetwórnie uzależniając ich od siebie - mówi prezes Związku Sadowników RP.

Czytaj także: Analiza sadyogrody.pl: 18-23 gr za kg jabłek przemysłowych w skupach

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM