Lubelszczyzna drugą Toskanią? Wszystko dzięki cydrowi

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 22 września 2015 12:50

Lubelszczyzna drugą Toskanią? Wszystko dzięki cydrowi fot. shutterstock

Zdaniem ekspertów Lubelszczyzna mogłaby stać się drugą Toskanią i regionem, który zbuduje swoją siłę gospodarczą i wizerunek na bogactwie surowca i na regionalnym produkcie, jakim mógłby być cydr. - Jesteśmy drugim pod względem wielkości regionem w Polsce, jeżeli chodzi o lokalizację i produkcję owoców pochodzących z drzew. Myślę więc, że nie ma takiej osoby, która miałaby coś przeciwko temu, aby Lubelszczyzna stała się Toskanią wschodu - mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa Lubelskiego.

- Idea produkcji cydru i produkcji cydru z odmian, które związane są z regionem, jest bardzo dobrym pomysłem. Odmiany te posiadają wartości technologiczne, smakowe, a także historyczne. To ważne, także w kontekście promocji tego wyrobu na rynku - dodaje.

Grupa Ambra, producent i dystrybutor win oraz Cydru Lubelskiego, wprowadziła na rynek pierwszy w Polsce cydr jednoodmianowy - Cydr Lubelski Antonówka 2015. Jego premiera odbyła się 19 września podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru w Lublinie. Do sklepów trafiła zaś tylko mała, limitowana seria Antonówki 2015.

Potencjał Lubelszczyzny, jeśli chodzi o ogrodnictwo, sadownictwo, czy organizację producentów owoców jest bardzo duży.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM