Kto kupi Hortex? Maspex, fundusz czy może inwestor z dalekich krajów?

Autor: www.sadyogrody.pl / www.portalspozywczy.pl 05 lipca 2017 08:54

Kto kupi Hortex? Maspex, fundusz czy może inwestor z dalekich krajów? fot. materiały prasowe Hortex

Hortex to jedna z "ikon" polskiego sektora spożywczego, której siła została zbudowana jeszcze w czasach sprzed zmiany ustrojowej z 1989 roku. Nic dziwnego, że każdy proces zmiany właścicielskiej w tej firmie wzbudza szerokie zainteresowanie. Niestety, "odwiecznym" problemem w znalezieniu odpowiedniego inwestora dla tej firmy jest fakt, iż marką tą sygnowane są dwie różne kategorie produktowe - soki i mrożonki - komentuje dla portalspozywczy.pl, Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

Jak potwierdza Piotr Grauer, dotychczasowy właściciel, fundusz Argan Capital, nie zdecydował się na żadne radykalne rozwiązania uniezależniające od siebie marketingowo te dwa segmenty biznesu - soki i mrożonki.

- Na świecie zaś trudno jest znaleźć inwestora, który by z równym zaangażowaniem działał w obu tych segmentach - dodaje dyrektor KPMG.

Jak donosił "Puls Biznesu", Hortex prowadzi już rozmowy z potencjalnymi chętnymi. Według informacji "PB", kupnem zainteresowane są: Polmlek (który przejął część sokową od spółki Agros-Nova), Maspex (środkowoeuropejski potentat spożywczy rodem z Wadowic) oraz czeska Kofola. Transakcji przyglądają się fundusze private equity. Czytaj: Hortex wystawiony na sprzedaż

- Teoretycznie, dobrym właścicielem dla Horteksu mógłby być Maspex – jednak na przeszkodzie takiej transakcji może stanąć urząd antymonopolowy. Można też szukać kandydatów do przejęcia firmy w odległych krajach, w których działa więcej konglomeratów spożywczych, skupiających różne aktywności produkcyjne. Pytanie tylko, czy inwestorzy z "egzotycznych" regionów świata są już dziś na tyle zaznajomieni z Polską, aby zaangażować w naszym kraju poważne środki pieniężne? - zastanawia się Piotr Grauer.

Jego zdaniem, oczywiście, obecny właściciel Horteksu zawsze może liczyć zainteresowanie akwizycją ze strony innych funduszy. Jednak w tym przypadku przeszkodą do zawarcia transakcji mogą stać się oczekiwania cenowe obu stron.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM