KSPCP: Skup porzeczki powinien rozpocząć się ceną powyżej 1 zł/kg

Autor: www.sadyogrody.pl/KSPCP 21 czerwca 2016 16:10

KSPCP: Skup porzeczki powinien rozpocząć się ceną powyżej 1 zł/kg W opinii stowarzyszenia, skup powinien rozpocząć się ceną powyżej 1 zł/kg. Cena ta powinna w kolejnych dniach wzrastać z uwagi na brak owoców / fot. shutterstock

19 czerwca br. na spotkaniu Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek podsumowane zostały prognozy tegorocznych zbiorów owoców czarnej porzeczki w różnych rejonach Polski. Według najnowszych szacunków w bieżącym sezonie zbiory będą na poziomie 65 proc. ubiegłorocznych, a w wielu rejonach nawet o połowę niższe.

KSPCP odniosło się również do pogłosek medialnych dotyczących propozycji zakładów przemysłowych określających cenę skupu na 20 gr/kg. Według zarządu, zbiór mechaniczny czarnych porzeczek kosztuje powyżej 20 gr/kg, zaś koszt produkcji owoców to około 2,4 zł/kg przy średnim plonie 6 t/ha.

KSPCP twierdzi, że pojawienie się takich nieoficjalnych informacji ma na celu wprowadzenie zamętu na rynku owoców czarnej porzeczki. Takie stawki nie są realne, ponieważ przy cenie 20 gr za kilogram owoców – cenie która nie pokrywa nawet kosztów zbiorów – żaden plantator nie rozpocznie zbiorów.

W opinii członkow stowarzyszenia, skup powinien rozpocząć się ceną powyżej 1 zł/kg. Cena ta powinna w kolejnych dniach wzrastać z uwagi na brak owoców. Wiele plantatorów deklaruje, że przy cenie skupu poniżej 1 zł/kg nie przystąpi do zbiorów.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM