KSPCP razem piwowarami rzemieślniczymi stworzyli piwo z dodatkiem czarnych porzeczek (zdjęcia)

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 20 lipca 2017 16:10

W połowie lipca zadebiutowało piwo SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weisse – mix tradycyjnego, historycznego stylu – jasnego, kwaśnego, lekkiego i orzeźwiającego piwa – Berliner Weisse, fermentowanego z udziałem bakterii kwasu mlekowego, z dodatkiem czarnych porzeczek. Owoc współpracy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i Browaru Stu Mostów.

Projekt po raz pierwszy oficjalnie łączy siły branżowej organizacji producentów i browaru rzemieślniczego. Celem jest promocja potencjału współpracy piwowarów i plantatorów owoców jagodowych.

- Spotkały się dwie potężne branże. Razem możemy robić ciekawe rzeczy, ciekawe piwa, które ucieszą podniebienia smakoszy i rozsławią Polskę. Łącząc siły możemy stworzyć produkt, którego inni nie zrobią – mówi Jakub Ośródek z Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

- Oprócz barwy, smaku i aromatu, porzeczki wprowadziły również dodatkową kwaśność. Tego typu piwa bardzo zyskują na popularności, styl Berliner Weisse przeżywa prawdziwy renesans. Było to widać choćby na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. To jest trend, który możemy jako Polacy wykorzystać – przekonywał Mateusz Gulej, Główny Piwowar w Browarze Stu Mostów.

Piotr Baryla, Prezes KSPCP stwierdził, że talenty piwowarów i polskie kompetencje uprawy owoców są już dziś naszą eksportową wizytówką. Piwowarstwo to dobry partner dla porzeczki i jagodowych - dodał.

- Mamy ponad 150 browarów rzemieślniczych, niebawem będzie 200. Współpracujmy. Kraft potrzebuje najwyższej jakości owoców i kompetencji w doborze odmian – mówią Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy pierwszego po latach browaru rzemieślniczego we Wrocławiu. 

Wspólny projekt połączył kompetencje piwowarów i plantatorów. Celem Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek jest promocja współpracy obu branż. Obie mają mocną pozycję. Polska jest jednym z liderów w produkcji owoców jagodowych i jednym z liderów piwnej rewolucji. Rynek piwowarski w Polsce należy do najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Rośnie liczba browarów. Liczba piwnych premier przekracza już 1500 rocznie. Kraft buduje kapitał kreatywny i wzmacnia tożsamość regionalną i tożsamość Polski, która historycznie przynależy do kultury piwa.

Uroczysta premia odbyła się równolegle we Wrocławiu i Lublinie. Wrocław to siedziba Browaru Stu Mostów. Miasto, w którym jest najwięcej w Polsce piwnych inicjatyw, najważniejsze piwne eventy. Miasto nazywane Stolicą Dobrego Piwa. Lublin to stolica regionu odpowiedzialnego za 1/3 światowej produkcji czarnej porzeczki. W premierze brali udział również plantatorzy z regionu łódzkiego.

Piwo w lipcu dostępne będzie jest w najlepszych multitapach, specjalistycznych sklepach w całej Polsce i na zagranicą. Będzie też prezentowane na letnich festiwalach i na Beer Geek Summer 2017. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM