Kończy się skup maliny letniej. Duże zainteresowanie wiśniami, małe porzeczkami

Autor: Agrobiznes w TVP 23 lipca 2017 16:08

Kończy się skup maliny letniej. Duże zainteresowanie wiśniami, małe porzeczkami fot. shutterstock

Natłok prac w zakładach skupujących owoce. Przetwórcy odpuszczają maliny, nastawiają się na porzeczki i wiśnie. Letnie maliny już się kończą a za dwa, trzy tygodnie zacznie się zbiór jesiennych odmian, które to zakłady cenią sobie najbardziej – podaje Agrobiznes w TVP.

Letnie maliny mają coraz gorszą jakość i coraz niższą cenę. Klasa 'extra' trafia się już tylko sporadycznie ale i ona staniała w ciągu tygodnia o 1 zł (3,8 zł/kg). Niższe klasy kosztują około 3,5 zł/kg.

Rosną za to apetyty na wiśnie. Ceny sięgnęły już 5 zł/kg. To prawie trzy razy więcej niż przed rokiem. Owoce trafiają głównie do mrożenia bo tak drogich wiśnie nie opłaca przeznaczać się na sok. Przetwórcy chętnie sprowadziliby wiśnie z zagranicy ale nie za bardzo mają skąd. Na przełomie lipca i sierpnia zaczną się zbiory cenionej przez przetwórstwo 'łutówki'.

Mało chętnych na czarne porzeczki. Tanieją szczególnie te przeznaczone do tłoczenia. Cen ledwie przekracza 0,50 zł/kg. Ale również owoce do mrożenia kosztują znacznie poniżej złotówki. Dobrą cenę trzymają tylko porzeczki kolorowe.   

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM