Kończy się skup agrestu i truskawek. Rozpoczyna malin i porzeczek

Autor: Agrobiznes w TVP 03 lipca 2017 08:49

Kończy się skup agrestu i truskawek. Rozpoczyna malin i porzeczek fot. shutterstock

Zmiana warty w zakładach owocowo-warzywnych. Kończy się już skup agrestu, główny zbiór truskawek też ma się ku końcowi. Na Lubelszczyźnie i na Mazowszu zaczęły się maliny i porzeczki – informuje Agrobiznes w TVP.

To już ostatnie dostawy agrestu. Było go mniej ale cena wyższa. Za cały sezon średnia wynosi 2,5 zł/kg. Przed rokiem płacono złotówkę.

Ceny truskawek jeszcze idą w górę. Owoce dowiezione do zakładu kosztują od 5,5 zł/kg do blisko 6 zł/kg. Najniższe są stawki w zachodniopomorskim ale tam sezon potrwa najdłużej. Punkty skupi oferują poniżej 5 zł/kg. Zdecydowanie mniej płacą kupcy przyjeżdżający bezpośrednio na plantacje.

Rozpoczyna się kup malin. Stawki na razie zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Wtedy sięgały niemal 6 zł/kg. Teraz tylko klasa ekstra przekracza 4 zł/kg. Ale to sam początek i letnie odmiany na które z reguły nie ma dużego popytu ze strony przetwórni. Większość zakładów nastawia się na maliny jesienne. Ale ceny z tygodnia na tydzień rosną o przynajmniej 10, 20 groszy za kilogram.

Pojawiły się już porzeczki ale nie jest to jeszcze zbiór maszynowy kombajnem. Za czarne w punktach skupu można dostać około 0,80 zł/kg. Za dowiezione do zakładu 1 zł/kg. Za czerwona 3 zł/kg.

Więcej w programie Agrobiznes w TVP. 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM