Jak kształtuje się rynek truskawek?

Autor: BGŻ BNP Paribas 22 lutego 2017 08:10

Jak kształtuje się rynek truskawek? fot. shutterstock

Jak podaje portal Foodnews zbiory truskawek w Hiszpanii w bieżącym sezonie są opóźnione, ze względu na niskie temperatury, a także przymrozki, które dotknęły ten kraj w styczniu. Hiszpańska organizacja Freshuelva, zrzeszająca producentów truskawek ocenia, że w styczniu br. na rynek hiszpański trafiło o 60% mniej truskawek niż w poprzednim sezonie - mówi Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że chociaż zbiory truskawek w Hiszpanii przebiegają nieco wolniej, to ich jakość jest dobra, więc wydaje się, że większa ilość tych owoców trafi na rynek owoców świeżych.

- Niższa podaż truskawek ze strony Hiszpanii stwarza dodatkowe możliwości eksportowe dla krajów Północnej Afryki. Zbiory truskawek w Maroko są na przeciętnym poziomie, w związku z tym egipscy dostawcy mogli podnieść oferowane ceny. Dodatkowo pozycję eksportową Egiptu wspiera mniejsza podaż mrożonych truskawek z Polski na unijnym rynku, a także korzystny kurs dolara amerykańskiego wobec funta egipskiego. Mimo to sytuacja na rynku truskawek jest stabilna i nie są obserwowane znaczne wzrosty cen w relacji rocznej. Może to wynikać między innymi z jakości wczesnej odmiany egipskich owoców, która nie jest wystarczająco dobra - przyznaje. 

Kowalewska tłumaczy, że Polska jest największym producentem mrożonych truskawek w Unii Europejskiej, dlatego też ma kluczowe znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego sezonu (lipiec-listopad) z Polski wyeksportowano 42 tys. t mrożonych truskawek, czyli o 10% mniej w stosunku do odpowiedniego okresu poprzedniego roku. Co ciekawe, wynikało to jedynie ze zmniejszenia o 20% wywozu tych mrożonek do krajów trzecich, podczas gdy eksport wewnątrzunijny wzrósł o 1%. Ponadto warto zaznaczyć, że jego wartość zmniejszyła się jedynie o niespełna 2% i wyniosła 53,8 mln EUR.

- Głównymi odbiorcami mrożonych truskawek z Polski były Niemcy, gdzie trafiło 37% wolumenu eksportu mrożonych truskawek, czyli 15,7 tys. t. Drugim, co do wielkości importerem polskich mrożonek była Holandia, gdzie wyeksportowano 4,1 tys. t tych owoców, czyli o 21% więcej w relacji rocznej - wylicza. 

Zbiory truskawek w Polsce w 2016 roku były o ponad 4% niższe niż w 2015 roku i według danych IERiGŻ ukształtowały się na poziomie 196 tys. t. Niska podaż świeżych owoców wspierała ich ceny w skupie. Średnio za kilogram truskawek odszypułkowanych do mrożenia płacono 3,30 PLN, czyli o 22% więcej w relacji rocznej, natomiast średnia cena truskawek deserowych (bez osłon) wyniosła 4,00 PLN/kg, wobec 3,20 PLN/kg w 2015 roku, co oznacza, że ceny te były o 25% wyższe (r/r).

- Relatywnie wysokie ceny skupu truskawek kierowanych do przetwórstwa znajdują odzwierciedlenie w wyższych cenach mrożonek w bieżącym sezonie. Według danych Foodnews w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego sezonu średnie ceny mrożonych truskawek z Polski były o blisko 43% wyższe w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - podsumowała ekspertka banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM