IJHARS: Soki i nektarów są prawidłowo znakowane

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 25 czerwca 2015 16:25

IJHARS: Soki i nektarów są prawidłowo znakowane Nektary i soki są według IJHARS prawidłowo znakowane/ fot. shutterstock

Opublikowany przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych raport za 2014 potwierdził, że soki i nektary należą do jednych z najlepiej oznakowanych produktów na polskim rynku. Oznacza to, że informacje znajdujące się na opakowaniach tych kategorii przekazują konsumentom dane prawdziwe, w czytelny, zgodny z prawem sposób.

- Tak dobry wynik kontroli IJHARS za 2014 rok jest dla nas potwierdzeniem wewnętrznych informacji, posiadanych  przez Krajową Unię Producentów Soków (KUPS). Już kilkanaście lat temu nasza branż zdecydowała o wprowadzeniu Dobrowolnego Systemu Kontroli soków i nektarów (DSK), któremu poddawani są wszyscy producenci i wprowadzający na rynek polski produkty sokownicze. System pozwala wykryć wszelkie ewentualne nieprawidłowości i wprowadzić procedury naprawcze – powiedział Julian Pawlak, prezes zarządu Krajowej Unii Producentów Soków.

Jak twierdzi prezes KUPS, w przypadku gdy producent świadomie łamie przepisy i zaniża jakość soków lub nektarów, bądź nie dba o prawidłowość przekazów na opakowaniu, zgłaszamy jego działalność do odpowiednich instytucji kontrolnych.

Prawidłowe oznakowanie produktów spożywczych to wyjątkowo istotna kwestia dla konsumentów. Dzięki informacjom zawartym na opakowaniu pozyskują oni wiedzę, pozwalającą na podjęcie świadomej decyzji. Dlatego tak ważne jest, aby wszystkie informacje przekazywane na produkcie były prawdziwe i w czytelny, zgodny z prawem sposób prezentowały potencjalnemu nabywcy istotne z jego punktu widzenia dane.

Przeprowadzone w 2014 roku kontrole Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) wykazały, że do grupy producentów najbardziej dbających o jakość tych przekazów należą producenci soków i nektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO