IERiGŻ: Wzrasta rynek żywności ekologicznej zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 26 kwietnia 2017 09:18

IERiGŻ: Wzrasta rynek żywności ekologicznej zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce fot. shutterstock.com

- Gospodarstwa ekologiczne zarejestrowane są w 179 krajach na świecie. Zwiększają się również areały upraw przeznaczane pod produkcję ekologiczną. W roku 2015 uprawy ekologiczne zajmowały powierzchnię ponad 50 mln ha, około 6,5 mln ha więcej niż w 2014 roku - mówił mgr inż. Łukasz Zaręba z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej- PIB, podczas konferencji "Najnowsze trendy w europejskim sadownictwie- jak zarobić na ekologii" towarzyszącej targom Green Days.

Łukasz Zaręba zaznaczył, że systematycznie wzrasta liczba osób produkujących warzywa i owoce metodami ekologicznymi. W 2015 roku zarejestrowanych było ponad 2,4 mln producentów. Najwięcej osób produkuje żywności metodami ekologicznymi w Indiach, Etiopii i Meksyku, ze względu na tanią siłę roboczą. Natomiast w Europie dominują Włosi, Hiszpanie i Francuzi – mówił ekspert z IERiGŻ.

Coraz większa jest również wartość globalnego rynku ekologicznego, którą oszacowano na 82 mld USD, z czego w Europie, tj. 31 mld USD, a w obu Amerykach - 43 mld USD. Rynek żywności ekologicznej dynamicznie rozwija się w Europie. Liderem spośród państw europejskich jest Hiszpania, która rokrocznie (od 2014 r.) notuje 25 proc. wzrost.

W Unii Europejskiej w 2015 roku powierzchnia upraw ekologicznych wyniosła 12,5 mln ha, w porównaniu do 9,5 mln ha w roku 2012, co oznacza, że rynek żywności 'eko' stale rośnie. Prelegent dodał, że zdecydowanie zwiększa się popyt na żywność ekologiczną, lecz podaż nie nadąża za wzrastającym w tak szybkim tempie zapotrzebowaniem na produkty ekologiczne. Największe wydatki na żywność ekologiczną odnotowano w krajach Europy – Szwajcaria (262 euro), Dania (191 euro), Szwecja (177 euro), Luksemburg (170 euro), Lichtenstein (142 euro), Austria (127 euro), oraz Stany Zjednoczone (111 euro) i Kanada (77 euro).

W 2015 roku w Polsce produkcją żywności ekologicznej zajmowało się 22 277 producentów. Ekspert IERiGŻ podkreślił, że stosunkowo niska liczba przetwórców żywności ekologicznej (jedynie 562 osób) względem wysokiej liczby producentów świadczy o 'niedojrzałości' krajowego rynku ekologicznego.

Wzrost powierzchni krajowych upraw warzyw prowadzonych w systemie ekologicznym jest zdecydowanie większy niż w innych krajach UE (w 2015 r. wynosił 40 564 ha). - Aczkolwiek powierzchnia nie przekłada się na wielkość produkcji. Mimo iż krajowe uprawy warzyw ekologicznych zajmują zdecydowanie większą powierzchnię w stosunku do Włoch, to kraj ten dominuje w produkcji 'eko' warzyw. Polska zajmuje dopiero 7 miejsce - mówił Łukasz Zaręba.

Podobna sytuacja przedstawia się również w uprawie ekologicznej truskawek. Prelegent  zaznaczył, że powierzchnia upraw ekologicznych truskawek w 2015 roku zajmowała powierzchnię 1 255 ha, natomiast w Niemczech truskawki uprawiano na areale 440 ha, zaś w Hiszpanii - 155 ha. Natomiast w produkcji ekologicznych truskawek dominuje Hiszpania, mimo iż ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię upraw od Polski.

Krajowa powierzchnia ekologicznych upraw jabłek w 2015 roku wyniosła 22 899 ha. We Francji sady jabłoniowe zajmowały areał 6 934 ha, zaś w Niemczech - 5 244 ha. - Nasza dominacja pod względem powierzchni upraw jabłek  jest bardzo wyraźna. W przypadku upraw wiśni i czereśni również należymy do powierzchniowych liderów w UE, lecz w produkcji zajmujemy dopiero 7 miejsce - mówił Łukasz Zaręba.

- Polskim hitem eksportowym są ekologiczne owoce jagodowe, przede wszystkim aronia i borówka. Zdominowaliśmy ten rynek zarówno pod względem upraw w systemie ekologicznym, jak i konwencjonalnym. Powierzchnia ekologicznych upraw krzewów jagodowych w 2015 roku wyniosła 13 395 ha, drugie miejsce zajmuje Litwa – 5 525 ha, zaś trzecie Niemcy z powierzchnią 2 034 ha - dodał.

Podsumowując ekspert z IERiGŻ podkreślił, że zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce notowany jest systematyczny wzrost rolnictwa ekologicznego. - Rynek produktów 'eko' jest niezwykle perspektywiczny dla polskich producentów i bardziej wymagający niż rynek żywności konwencjonalnej, z tego względu, że konsumenci są dużo bardziej świadomi zakupów, które podejmują. Pod względem największej powierzchni z uprawami ekologicznymi dominuje województwo zachodniopomorskie, jednak to na terenie województwa lubelskiego, mazowieckiego, a także podkarpackiego i śląskiego zlokalizowana jest największa liczba gospodarstw ekologicznych - zaznaczył.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM