Hortex: Przez suszę umowy kontraktacyjne mogą zostać jedynie częściowo zrealizowane

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 25 września 2015 10:42

Hortex: Przez suszę umowy kontraktacyjne mogą zostać jedynie częściowo zrealizowane Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu / fot. ŻelaznaStudio / P.Pawłowski

- Susza będzie zapewne miała wpływ na wielkość zbiorów, ceny a także jakość surowców. Jednak na razie trudno oszacować ostateczny jej wpływ na naszą działalność. Całej sytuacji pomaga to, że jeśli nawet ceny będą rosły to jednak z relatywnie niskich poziomów – bo w ubiegłym roku, po wprowadzeniu embarga, ceny surowców spadły. I teraz, nawet jeśli wzrosną, to wrócą do przeciętnych stanów średnich - mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu.

Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu, przyznaje, że sytuacja po suszy wymaga od zarządu dodatkowych działań, jednak nie jest to katastrofa. - Jesteśmy w tej branży od wielu lat i wiemy, że takie sytuacje po prostu się zdarzają co jakiś czas. Nie sądzę, żebyśmy mieli jakieś kłopoty z pozyskaniem surowca, choć należy się liczyć z tym, że będzie on droższy niż wcześniej zakładaliśmy - dodaje prezes.

Prezes zapewnia, że Hortex ma dość stabilną bazę surowcową. - Warzywa pozyskujemy głównie w oparciu o umowy kontraktacyjne. Jednak oczywiście umowy kontraktacyjne w przypadku tak ekstremalnych sytuacji jaką jest susza mogą zostać jedynie częściowo zrealizowane, liczymy się z tym, dostawca może się teoretycznie z tego wycofać. Dlatego zapewne będziemy musieli poszukać surowców również poza standardowymi dostawcami - dodaje.

Jego zdaniem trudno na razie powiedzieć na ile ten droższy surowiec przełoży się na konieczność podwyższenia cen produktów.

- Pewne rzeczy zdążyliśmy już skupić, część kupimy po cenach zbliżonych do tych, które zakładaliśmy, a jeszcze inne kupimy drożej, na koniec zobaczymy jaka będzie średnia cena i wtedy podejmiemy decyzję o ewentualnych podwyżkach - mówi Tomasz Kurpisz.  

Czytaj również Hortex, producent mrożonek i soków, odbudowuje pozycję w Rosji

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM