Hortex: Nowe stawki opłat za wodę uderzą bezpośrednio w konsumentów

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy 26 lipca 2016 12:14

Hortex: Nowe stawki opłat za wodę uderzą bezpośrednio w konsumentów fot. shutterstock

- Zrównanie stawek dla branży sokowo-napojowej i producentów wody to krok w dobrym kierunku, jednak nie ma powodów dla których branża sokowo - napojowa miałaby płacić stawki wyższe niż inni producenci żywności - mówi Beata Łosiak, rzecznik prasowy Grupy Hortex.

Resort środowiska obniżył stawki opłat za wodę dla producentów napojów z planowanych 8,20 do 3 zł za metr sześcienny. Jednak przedstawiciele sektora grzmią: 

- Skala podwyżek nawet w obecnym kształcie nie ma uzasadnienia biorąc pod uwagę realne koszty poboru, które wg. Ministerstwa Środowiska są pokrywane tylko w 23 proc., więc bardziej wygląda na kolejny podatek niż „wypełnianie wytycznych unijnych” - mówi Beata Łosiak.

Jej zdaniem jest wiele branż gdzie woda jest wykorzystywana wyłącznie do celów technologicznych.

- Natomiast w naszej gross wody to woda do konsumpcji, więc podwyżka jej ceny uderzy bezpośrednio w konsumentów - zapewnia Beata Łosiak.

Zdaniem Juliana Pawlaka, prezesa Krajowej Unii Producentów Soków, na pewno jest to krok w dobrym kierunku, jednak jego zdaniem w dalszym ciągu przemysł napojowy jest traktowany "wyjątkowo" przez Resort Środowiska.  - A branża odbiera to, jako opłatę sankcyjną, nie mającą uzasadnienia ani z punktu widzenia tworzenia zachęt do zmniejszenia wodochłonności gospodarki, która w przypadku branży napojowej jest stosunkowo niska, ani z uwagi na konkurencyjność polskiego przemysłu napojowego, ani też ze względu na jego dyskryminację w stosunku do pozostałych branż spożywczych. Uważamy, że stawki opłat powinny być zrównane dla całego przemysłu spożywczego - apeluje szef KUPSu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM