Hortex nie zrezygnuje z rosyjskiego rynku bez walki

Autor: MB; www.portalspozywczy.pl/ www.sadyogrody.pl 30 stycznia 2015 10:03

Hortex nie zrezygnuje z rosyjskiego rynku bez walki na fot. Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu / Fot. ŻelaznaStudio / P.Pawłowski

- Embargo Rosji na import mrożonych owoców i warzyw dotyczy również nas. Dlatego zmieniliśmy nasz model funkcjonowania na rynku rosyjskim, bo w dalszym ciągu chcemy funkcjonować tam z marką Hortex. Dla nas potencjał rynku rosyjskiego jest ogromny i nie zamierzamy z niego rezygnować. Zwłaszcza, że żaden inny rynek nie jest w stanie, w krótkim czy nawet w średnim terminie, go zastąpić - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu.

Prezes Tomasz Kurpisz przyznaje, że priorytetem Horteksu na najbliższe miesiące jest utrzymanie sprzedaży markowych mrożonek, z logo spółki, na rosyjskim rynku. Dlatego, po wprowadzeniu embarga przez Rosję, spółka zmieniła strategię działania na tamtym rynku.

- Nadal sprzedajemy w Rosji mrożonki pod naszą marką, jednak teraz będziemy je pakowali bezpośrednio w Rosji. Mamy już tam zainstalowane odpowiednie moce produkcyjne i infrastrukturę do pakowania, surowce pozyskujemy zarówno z rynku rosyjskiego jak i z kierunków importowych, które nie są objęte embargiem. Wydaje się, że obecnie jesteśmy jedynym polskim producentem, który jest w stanie sprzedawać mrożonki na rynku rosyjskim. Więc nasz eksport mrożonek spadnie, ale nasza sprzedaż w Rosji już nie aż tak bardzo - zapewnia Tomasz Kurpisz. 
Zarząd ma wstępne założenia jeśli chodzi o poziom produkcji w Rosji, jednak są one uzależnione od możliwości pozyskania surowca. - Wpływ na wielkość sprzedaż w Rosji będzie miała również ogólna sytuacja ekonomiczna na tym rynku. Galopujący kurs rubla i ogólna sytuacja ekonomiczna powoduje spadek popytu, dlatego trudno zaplanować wielkość sprzedaży i jej zyskowność - podkreśla Tomasz Kurpisz. 

Zmiana modelu funkcjonowania Horteksu w Rosji, przejście na pakowanie mrożonek w tamtym miejscu i brak możliwości eksportu większości półfabrykatów z Polski, zmusił spółkę do przeprowadzenia procesu restrukturyzacji. W efekcie czego pracę w zakładzie produkcyjnym w Rykach -traci 160 osób. 

- Zakład w Rykach nadal będzie funkcjonował. Zmieni się jednak charakter jego działania. Od teraz będzie on bardziej sezonowy, nastawiony na przetwórstwo owoców i warzyw. A jeśli w przyszłości rynek rosyjski znów się otworzy, to oczywiście będziemy mogli wykorzystać jego możliwości w większym wymiarze i wznowić eksport półfabrykatów na rynek rosyjski. Jeśli embargo będzie długotrwałe, zapewne utrzymamy mniejszą skalę produkcji z nastawieniem na rynki przemysłowe. Poziom zatrudnienia w Rykach, po restrukturyzacji, odpowiada tym planom - zapewnia prezes.

Prezes Horteksu ma nadzieję, że nowy model działania umożliwi spółce realizowanie sprzedaży w Rosji z zastrzeżeniem, że sytuacja ekonomiczna w Rosji nie ulegnie drastycznemu załamaniu. - Walczymy, żeby na tym rynku pozostać, historycznie nam się to zawsze opłacało - dodaje.

Jakie koszty pochłonęły inwestycje związane z walką o rosyjski rynek? 
- Staramy się ograniczyć ryzyko związane z budowaniem infrastruktury produkcyjnej w Rosji, więc nie inwestujemy w to gigantycznych środków. Dlatego część maszyn niezbędnych do całego procesu produkcji i  pakowania mrożonek wynajęliśmy na miejscu, łącznie z halami produkcyjnymi, a część maszyn przenieśliśmy do Rosji z Ryk. Dzięki temu mamy dużą elastyczność w kreowaniu tego dodatkowego kosztu - wyznaje Tomasz Kurpisz.

Prezes podkreśla, że dla Horteksu sprzedaż w Rosji, stanowiła 20 proc. w ogólnych przychodach. - Więc nawet jeśli w tym roku stracimy dużą część z tej sprzedaży, to nie będzie dla nas koniec świata. To nie zagrozi stabilności finansowej naszej firmy - zaznacza prezes.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM