Hortex na FRSiH: Ten rok jest udany jeśli chodzi o zbiory owoców i warzyw

Autor: www.portalspozywczy.pl/ www.sadyogrody.pl 20 października 2016 13:37

Hortex na FRSiH: Ten rok jest udany jeśli chodzi o zbiory owoców i warzyw Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex/ fot. Żelazna studio

GUS wstępnie szacuje, że tegoroczne zbiory warzyw wyniosą 4,4 mln ton (o 17 proc. więcej niż w u.br.), owoców z drzew - ok. 4 mln ton (ok. 12 proc. więcej). Jak wysokie zbiory wpłyną na tegoroczną produkcję przetworów? - Ten rok jest faktycznie udany jeśli chodzi o zbiory. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chodzi o rynek warzyw, to ubiegły rok był bardzo zły, bo był to czas suszy i brakowało niektórych surowców - mówił podczas FRSiH 2016 Tomasz Kurpisz, prezes Grupy Hortex.

- W ten sezon wchodziliśmy z bardzo niskimi zapasami. Także fakt, że w tym roku mamy udany zbiór pozwala nam odbudować zapasy. W dodatku Hortex, jak zapewne również inni duzi producenci, działa w oparciu o umowy kontraktacyjne, więc fakt, że zbiorów jest dużo, nie ma jakiegoś gigantycznego wpływu na ceny. Są one w niskich stanach średnich, ale pozwalają rzeczywiście realizować dużą produkcję – co będzie działało stabilizująco na ceny i umożliwiało nam normalną działalność – mówił podczas FRSiH Tomasz Kurpisz.

Prezes podkreślił, że inna sytuacja jest w owocach – gdzie dobre zbiory zbiegły się z kontynuacją problemów po stronie podażowej. - Ten rynek jest bardziej dyskusyjny i trudniejszy do opanowania. Ceny jabłek są obecnie niskie, co dla nas jako producenta soków nie jest złe. Mimo wszystko jednak prawda jest taka, że zmiany cen w ogóle nie są dobre. To co nas najbardziej interesuje to stabilizacja na rynku cen – podkreślił Tomasz Kurpisz.

- Żyjemy w zmieniającym się świecie. Badania, którymi dysponujemy pokazują, że Polacy coraz bardziej interesują się tym co jedzą, unikają produktów słodzonych oraz tych z konserwantami. Produkty organiczne stają się coraz mniej niszowe – dodał prezes Kurpisz.

I zapewnił, że asortyment Horteksu wpasowuje się w panujący trend związany ze zdrowym odżywianiem. - Od wielu staramy się edukować konsumentów, że mrożonki to jedna z najbardziej naturalnych kategorii i wydaje się, że ta edukacja daje efekty. Obecnie deklaratywnie ponad 65 proc. konsumentów jest świadomych tego, że nasze warzywa pochodzą z kontrolowanych upraw i są zamrażane w sposób, który zapewnia ich wysoką jakość – zapewniał Tomasz Kurpisz w czasie FRSiH.

I dodał, że dzięki temu kategoria mrożonych warzyw dynamicznie się rozwija i wzrosła przez ostatnie dwa lata o ponad 10 proc. Hortex jako jeden z liderów rynku jest beneficjentem wzrostu rynku. Na dodatek rośnie również kategoria soków i nektarów, spada z kolei konsumpcja napojów.

- Ten wąski rynek soków i nektarów wzrósł w ostatnich latach o ponad 20 proc. Najszybciej rosnącą kategorią są z kolei soki toczone tzw. NFC. Jesteśmy beneficjentem tego trendu, bo nasza sprzedaż i udziały w rynku rosną – zapewniał prezes Grupy Hortex. 

 

Pan Tomasz Kurpisz był prelegentem tegorocznego Forum Rynku Spożywczego i Handlu, wziął udział w debacie: „Sektor owocowo-warzywny rośnie dzięki trendom prozdrowotnym”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM