Hortex kontra Ren. Jakie konsekwencje dla stron może mieć ten spór?

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 21 kwietnia 2016 14:41

Hortex kontra Ren. Jakie konsekwencje dla stron może mieć ten spór? fot. shutterstock

- Nie znamy szczegółów, zwłaszcza w aspekcie zapisów umownych i potencjalnych warunków zawieszających transakcję. Wzajemne oskarżenia stron niczego nie załatwią, a tym bardziej nie rozstrzygną. Bezspornym pozostaje jednak, że transakcja lansowana przez Hortex jako wielki, strategiczny projekt, środek do budowania przewagi konkurencyjnej i neutralizacji pozycji rynkowej głównego konkurenta – Iglotexu, jeżeli okaże się fiaskiem, uderzy reputacyjnie oraz biznesowo, przede wszystkim w Hortex - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl, Zbigniew Mendel, prezes i właściciel firmy Mendel Company.

- Fiasko transakcji Hortex-Ren, niezależnie od jej przyczyny – powoduje, że szumnie i z przytupem ogłaszane imperialne plany Hortexu legną w gruzach. Gdyby okazało się jednak, że istotnie miały miejsce okoliczności wpływające na wycenę firmy Ren, a nawet zasadność ekonomiczną samej transakcji, wcale nie osłabi to negatywnej wymowy i skali porażki Hortexu, powstaje bowiem kolejne fundamentalne pytanie o jakość procesu due diligence. Potencjalne problemy z know-how w zakresie wyceny i oceny ryzyk mogą być zapamiętane przez rynek, co w kontekście planów potencjalnego wyjścia z inwestycji obecnych właścicieli Hortexu, wcale takiego procesu nie przybliżą i nie ułatwią, stanowiąc istotną przesłankę podważenia jakości i poziomu zarządzania spółką teraz i w przyszłości - mówi Zbigniew Mendel.

Czytaj więcej na temat konfliktu Hortex-Ren: Co z tym Renem? Czy Hortex sfinalizuje transakcję? Zdania są podzielone...

I przypomina, że Hortex od dawna mający utrudniony dostęp do dystrybucji Iglotexu, traktował inwestycję w Ren jako inwestycję we własny krwioobieg. - Odstąpienie od transakcji może oznaczać także w konsekwencji ciężkie problemy Hortexu z dystrybucją mrożonek na rynku krajowym. Trudno sobie bowiem wyobrazić bezbolesne rozstanie stron umowy - wskazuje ekspert Mendel Company.   

Jego zdaniem dla rynku mrożonek – zwłaszcza mając na względzie zbliżający się sezon lodowy – informacja o fiasku transakcji (przypomnijmy, że poza Renem, obejmowała ona jeszcze 3 inne podmioty), stanowi sensację i szansę dla konkurentów w każdej skali, wszak rynek nie znosi próżni.

- Fiasko transakcji może oznaczać także niemałe wyzwania dla samego Renu, który zmuszony zostanie do odtworzenia suwerenności biznesowej. Nie chcę spekulować czy firma ma na to wystarczające zasoby. Jak wieść gminna niesie, w nową rzeczywistość biznesową Renu, chce się zaangażować jeden z liderów rynkowych – producent lodów, tradycyjny i wieloletni aliant spółki. To może dać poduszkę do przetrwania i reorganizacji, zapewnić średnio terminowo środki obrotowe niezbędne wpierw na prolongowanie istnienia, a następnie rozwoju. Otwartą pozostaje kwestia interesów strategicznych owego alianta - zapewnia Zbigniew Mendel.

Więcej czytaj w serwisie www.portalspozywczy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM