Hortex chce stworzyć silny system dystrybucji mrożonek

Autor: www.sadyogrody.pl/ www.portalspozywczy.pl 02 lutego 2015 15:30

Hortex chce stworzyć silny system dystrybucji mrożonek Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu

- Transakcja zakupu firmy Ren na pewno znacząco zwiększy przychody Horteksu. Jednak ten rok obrotowy jest trudno przewidywalny, gdyż będzie dla nas nietypowy, bo ta transakcja nie będzie jedynym elementem, który będzie miał jednorazowy wpływ na nasze wyniki. Wpływ na to będą miały również koszty redukcji zatrudnienia w Rykach, zmiana modelu funkcjonowania na rynku rosyjskim jak również sytuacja gospodarczo-polityczna na tym rynku - mówi Tomasz Kurpisz, prezes Horteksu.

Hortex czeka na zgodę UOKiKu na przejęcie firmy Ren. Na razie nie wiadomo czy transakcję uda się sfinalizować do końca maja 2015 r., kiedy kończy się rok finansowy Horteksu. A ta niewątpliwie będzie miała bardzo duży wpływ na obroty grupy w tym roku finansowym. - Dla nas jest to interesująca transakcja, bo ma odpowiednią skalę, obroty firmy Ren sięgają 200 mln zł, do tego dochodzą udziały w pozostałych spółkach Renu, których łączne przychody sięgają 100 mln zł - wylicza prezes.

Prezes twierdzi, że na razie trudno jest prognozować wyniki finansowe Horteksu na koniec roku obrotowego 2014/2015, bo dzisiaj nie da się policzyć dokładnie efektów wszystkich działań i zdarzeń, które będą miały wpływ na wyniki spółki. - Należy wziąć pod uwagę nie tylko akwizycję i termin jej zakończenia uzależniony od zgody UOKIK, ale również koszty restrukturyzacji Zakładu w Rykach oraz zmianę modelu funkcjonowania spółki w Rosji - wylicza prezes.

Niestabilny kurs rubla oraz ogólna sytuacja ekonomiczna w Rosji powoduje spadek popytu, dlatego zdaniem prezesa obecnie trudno zaplanować wielkość sprzedaży i jej zyskowność na tym rynku.

Jak transakcja Horteksu wpłynie na cały rynek dystrybucji mrożonek? 
- Uważamy, że rynek dystrybucji mrożonek będzie się konsolidował. Hortex zrobił właśnie duży krok w kierunku tego, by stworzyć dużego gracza. Chcemy stworzyć silny system dystrybucji mrożonek, złożony z różnych spółek i dystrybutorów, który będzie pewną antytezą dla modelu działania firmy Iglotex. Nie chcemy tworzyć systemu nastawionego na dystrybucję wyłącznie własnych wyrobów. Jesteśmy producentem mrożonych warzyw i owoców, ale nasz system dystrybucji ma funkcjonować dzięki wszystkim kategoriom żywności mrożonej markowych producentów . Sami nie mamy planów wchodzenia w produkcję nowych kategorii żywności mrożonej - zaznacza Tomasz Kurpisz.

Transakcja zakupu Renu jest finansowana przede wszystkim z kredytu bankowego. 
- Najlepszym dowodem na to, że sytuacja z Rosją nie wpływa zasadniczo na sytuację ekonomiczną spółki jest to, że Hortex dostał zgodę banków na inwestowanie. Oczywiście musieliśmy przedstawić bankom nasze przewidywania tego, co może się wydarzyć w Rosji, jednak nasze plany zostały pozytywnie przyjęte przez banki, dzięki czemu możemy realizować transakcję zakupu spółki Ren - podkreśla Tomasz Kurpisz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM