Grupy producenckie powinny inwestować w przetwórstwo (video)

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 05 sierpnia 2015 08:28

Grupy producenckie powinny inwestować w przetwórstwo (video) Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw/ fot. PTWP

- Grupy i organizacje producentów powinny zajmować się przetwórstwem i korzystać również z pomocy w tym zakresie. Nie chodzi o przetwórstwo polegające na przetwarzaniu na podstawowe produkty, ale o wchodzenie w segment produktów tradycyjnych, niszowych, które są poszukiwane przez konsumentów - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw.

- Tego rodzaju przetwórstwo powinno być udziałem grup producentów. Nie przeciwko przetwórstwu, ale dla lepszego udziału w rynku samych producentów i dla korzyści konsumentów – komentuje Boguta.

 Jak wygląda zorganizowanie producentów owoców i warzyw?

W tej chwili działa ponad 300 wstępnie uznanych grup i uznanych organizacji. - Z każdym rokiem liczba uznanych organizacji wzrasta, ponieważ kolejne kończą wstępne uznanie. W grupach mamy w tej chwili 5-6 proc. ogólnej liczby towarowych producentów owoców i warzyw. Udział w rynku jest na poziomie 25-28 proc., co oznacza że zorganizowani są głownie więksi producenci - mówi Witold Boguta. 

Według niego, najlepiej zorganizowani są producenci jabłek (gdzie blisko 130 grup to grupy producentów jabłek), pieczarek (24 grupy), a także pomidorów i ogórków spod osłon. Słabo zorganizowani są producenci owoców miękkich i warzyw uprawianych w gruncie. - Jesteśmy na chwilę obecną na poziomie zorganizowania niecałej połowy tego co należałoby zorganizować, żeby można było mówić, że nasi producenci mają istotny udział w rynku – mówi prezes KZGPOiW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM