Gospodarstwo Rolne M. Sznajder: Kiszonki to polskie superfoods (video)

Autor: MB; www.sadyogrody.pl 28 lipca 2017 16:02

Gospodarstwo Rolne M. Sznajder: Kiszonki to polskie superfoods (video) Rodzina Państwa Sznajderów/ fot. Żelazna studio

- Mam wrażenie, że konsumenci w Polsce przez wiele lat żyli w przekonaniu, że żywność, która jest dostępna na sklepowych półkach, jest dla nas dobra, bo przecież ktoś zezwolił na jej sprzedaż. Na szczęście powoli zaczynają się budzić z letargu i świadomie czytać składy produktów, które zamierzają kupić i konsumować - mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl i www.sadyogrody.pl Emilia Chmura, odpowiedzialna za PR i marketing brandu Sznajder w Gospodarstwie Rolnym M. Sznajder.

Dzisiaj wytwórcy żywności są zobowiązani konkretnie opisać skład produktów, z kolei konsumenci są z każdej strony uwrażliwiani, że nie wszystko co leży na półkach jest korzystne dla naszego zdrowia.

 

Emilia Chmura dodaje, że do tego producentom przetworów warzywnych i prozdrowotnej żywności sprzyjają trendy i moda na zdrowe odżywanie. - Cieszymy się, że kiszonki znów są postrzegane jako bardzo zdrowe produkty, tzw. superfoods. I to mimo, że jesteśmy wprost bombardowani w reklamach telewizyjnych przez globalne korporacje, których żywność wypełnia 90 proc. półek sieci handlowych produktami wcale niesłużącymi naszemu zdrowiu - zapewnia.

I zauważa, że polscy konsumenci coraz częściej zaczynają myśleć o tym co jedzą i ostateczne decyzje zakupowe podejmują kierując się już nie tylko niską ceną ale i składem produktów. - Chociaż wcale to nie jest tak, że zdrowe jedzenie jest drogie, zdrowa żywność to ta podstawowa, prosta, tania, nie sprowadzana z drugiego zakątka świata, ale ta lokalna - wylicza Emilia Chmura.

Jakie działania podejmuje Gospodarstwo Rolne M. Sznajder, by edukować społeczeństwo jak zdrowo jeść, by zdrowo być?

- Staramy się przywrócić modę na jedzenie kiszonek. Jeszcze 20 lat temu wszyscy jedli kiszonki, później nasz rynek zalały chipsy, sushi, pizza i kiszonki stały się passe. Teraz na szczęście zaczyna się to odwracać a my staramy się edukować na wiele sposobów. Bierzemy udział w wielu targach i jarmarkach, opowiadamy o walorach zdrowotnych kiszonek. Prowadzimy warsztaty kiszenia - dodaje Emilia Chmura.

Gospodarstwo Rolne Michał Sznajder to małe przedsiębiorstwo z Dolnego Śląska. Pola, na których uprawiane są warzywa przeznaczone do kwaszenia znajdują się na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Gospodarstwo kwasi warzywa według starej, prostej receptury, bez nowoczesnych chemicznych dodatków, bez konserwantów, przyspieszaczy fermentacji, czy wybielaczy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM