Eskimos: Nie obawiamy się „bitwy o surowiec”, mamy umowy kontraktacyjne

Autor: www.sadyogrody.pl 14 września 2015 13:27

Eskimos: Nie obawiamy się „bitwy o surowiec”, mamy umowy kontraktacyjne Stanisław Sulima, prezes Eskimosa

- Problem suszy, jak podaje IUNiG, obejmuje praktycznie całą Polskę. Negatywne jej skutki widoczne są szczególnie w uprawach krzewów owocowych w tym najbardziej malin, warzyw dla przetwórstwa tj. roślin strączkowych, kalafiorów oraz brokułów. Są to podstawowe asortymenty które dawały wolumen sprzedaży mrożonych owoców i warzyw. Podobna sytuacja jest w całej Europie, gdzie szacunki mówią o 40- 50 proc. stratach w uprawach warzyw przeznaczonych do przetwórstwa - mówi Stanisław Sulima, prezes Eskimosa.

- Przełoży się to zapewne na dużą nerwowość na rynku, i jak uczy doświadczenie nie ma sposobu jej zapobieżenia. W przypadku dostawców warzyw współpracujemy na podstawie umów wieloletnich i kontraktacji, dlatego nie obawiamy się „bitwy o surowiec”. Oczywiście bierzemy pod uwagę wszystkie zagrożenia, na bieżąco informujemy tez naszych podstawowych odbiorców o mogących wystąpić ograniczeniach ilości i jakości poszczególnych asortymentów. Jest jeszcze za wcześnie by oceniać straty, przyroda jeszcze może wiele „nadrobić” - zapewnia Stanisław Sulima.

Prezes przyznaje, że na razie należy zachować spokój i wspierać producentów rolnych w możliwych działaniach zmniejszających negatywne skutki panującej suszy.

Eskimos S.A. jest firmą zamrażającą owoce i warzywa. Zakład produkcyjny znajduje się na Podlasiu w rejonie zwanym „Zielonymi Płucami Polski", tutaj także znajduje się większość plantacji spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM