Eskimos: 2015 był kolejnym rokiem z trudną sytuacją makroekonomiczną

Autor: www.sadyogrody.pl 08 kwietnia 2016 12:24

Eskimos: 2015 był kolejnym rokiem z trudną sytuacją makroekonomiczną fot. shutterstock

- W związku z embargiem na dostawy produktów spożywczych nałożonym przez Rosję na kraje UE, spodziewana nadpodaż mrożonych owoców i warzyw na rynku wytworzyła presję na obniżki cen, powodując spadek rentowności - informuje zarząd spółki Eskimos w raporcie.

Eskimos wypracował w 2015 r. 52,5 mln zł przychodów ze sprzedaży i 327 tys. zł zysku netto. Rok wcześniej wyniki wyniosły odpowiednio: 47,6 mln zł i 256 tys. zł.

- Rosja była znaczącym odbiorcą eksportowanych mrożonych owoców i warzyw zarówno z Polski jak i UE. Według szacunków IERiGŻ przeciętne ceny eksportowe uzyskiwane przez polskich producentów spadły w przypadku mrożonych warzyw z 0,56 EUR/kg w sezonie 2013/2014 do 0,52 EUR/kg w sezonie bieżącym i analogicznie z 1,3 EUR/kg do 1,2 EUR/kg w grupie mrożonych owoców. Rok 2015 był ponadto szczególny ze względu na wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe mające swoje podłoże w postępujących zmianach klimatycznych - czytamy w raporcie spółki.

Spółka dzięki wypracowanej pozycji wśród odbiorców - największych firm na rynku UE, nie ma problemów z uzyskiwaniem zamówień na swoje produkty. Jednak sytuacja makroekonomiczna, na którą wpływu nie ma, spowodowała spadek rentowności z działalności podstawowej - czytamy w komunikacie spółki.

Podjęte działania optymalizacji procesów powinny zaowocować zmniejszeniem kosztów i lepszym wykorzystaniem zasobów produkcyjnych. Analizowane są także alternatywne kanały dystrybucji dywersyfikujące obecny B2B.

Eskimos S.A. jest firmą zamrażającą owoce i warzywa. Zakład produkcyjny znajduje się na Podlasiu w rejonie zwanym „Zielonymi Płucami Polski", tutaj także znajduje się większość plantacji spółki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM