Ekspert: Zbliżający się sezon wiśniowy prawdopodobnie przyniesie wyraźne wzrosty cen

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 14 czerwca 2017 11:08

Ekspert: Zbliżający się sezon wiśniowy prawdopodobnie przyniesie wyraźne wzrosty cen fot. shutterstock

Trzy poprzednie lata charakteryzowały się relatywnie niskimi cenami wiśni w skupie do przetwórstwa. W 2016 r. przeciętna cena wiśni do mrożenia wyniosła 1,50 zł/kg i była o 12 proc. niższa r/r i o 37 proc. niższa niż średnia w latach 2010-2014. Zbliżający się sezon prawdopodobnie przyniesie wyraźne wzrosty cen ze względu na niższą podaż surowca - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

Dodaje, że choć prawdopodobieństwo spadku produkcji wiśni w kraju jest bardzo wysokie (owoce pestkowe podczas kwietniowych i majowych przymrozków ucierpiały najbardziej), to trudna do przewidzenia jest jego skala. - TRSK wskazuje, że krajowe zbiory wiśni będą stanowić zaledwie 25-30 proc. zbiorów ubiegłorocznych, co byłoby wielkością skrajnie niekorzystną - przyznaje ekspert. 

- Niektóre źródła (za Foodnews) wskazują jednak na nieco łagodniejsze spadki. Niemniej, można spodziewać się, że tegoroczne ceny skupu wiśni będą znacznie wyższe w relacji rocznej, zwłaszcza że możliwe są również obniżki zbiorów w Serbii oraz na Węgrzech - tłumaczy Dziwulski. 

W obawie o niższe zbiory w Polsce ceny mrożonych wiśni na przestrzeni maja 2017 r. wzrosły o ok. 30 proc. (1 tydz. czerwca vs 1 tydz. maja). - Wzrosły również ceny mrożonych wiśni z Serbii oraz Węgier, co wskazuje na negatywne oczekiwania rynku co do tegorocznej produkcji wiśni w Europie - komentuje. 

- Warto zaznaczyć, że wzrost cen odnotowano w warunkach prawdopodobnie dosyć stabilnych zapasów mrożonych wiśni. W 2016 r. produkcja wiśni w Polsce wzrosła o blisko 12 proc. r/r do 195 tys. t, przy niespełna 6 proc. r/r wzroście eksportu mrożonych wiśni (dane dla lipiec 2016 r. luty 2017 r.; za Eurostat) - podsumował ekspert banku PKO BP. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM