Ekspert: W tym roku można liczyć na poprawę na rynku przetwórstwa owocowo-warzywnego

Autor: www.sadyogrody.pl 01 lutego 2016 09:03

Ekspert: W tym roku można liczyć na poprawę na rynku przetwórstwa owocowo-warzywnego Stefan Grzyb z zespołu sprzedaży i produktów sektora rolno-spożywczego PKO Banku Polskiego

- Sytuacja na rynku przetworów owocowo-warzywnych w 2016 r. zależeć będzie w dużej mierze od czynników kosztowych, jak również warunków pogodowych. Koszt surowca dla przetwórców pozostanie będzie nadal dużym wyzwaniem - mówi Stefan Grzyb z zespołu sprzedaży i produktów sektora rolno-spożywczego PKO Banku Polskiego.

Zdaniem eksperta w tym roku można jednak oczekiwać nieznacznej poprawy sytuacji. - Z uwagi na coraz większą odporność sektora na skutki embarga – wielu firmom udało się z sukcesem przenieść sprzedaż na nowe rynki i zdobyć tam w miarę trwała pozycję (Polska ma nadal pewne przewagi kosztowe), postępujący wzrost efektywności produkcji oraz osłabienie złotego, ale również osłabienie euro wobec innych walut - mówi Stefan Grzyb.

Z drugiej jednak strony, barierą rozwoju sprzedaży na rynki Europy Zachodniej (jak również inne rynki) pozostaje stabilność popytu oraz nadprodukcja na tych rynkach. Jednocześnie rynek rosyjski i inne rynki wschodnie, które w dalszym ciągu wywierają wpływ na ogólny poziom cen uległy w ostatnich miesiącach skurczeniu. Nawet ewentualne ponowne otwarcie rynku Federacji Rosyjskiej może mieć mniejszy pozytywny wpływ niż się powszechnie oczekuje - zauważa ekspert PKO BP.

W przypadku przetwórców owoców i warzyw ich sytuacja jest zróżnicowana. Zdaniem eksperta wahania na rynkach dotykają w znacznie większym stopniu podmioty mniejsze. Nawet te skupione na sprzedaży na stabilny rynek krajowy, odczuwają skutki problemów eksporterów.

- Najwięksi przetwórcy radzą sobie cały czas dobrze, głównie ze względu na większą elastyczność, szerszy zakres produktów i większą dywersyfikację sprzedaży. Tego typu firmy mają również większe zasoby na znalezienie alternatywnych rynków zbytu. Sytuacja rynkowa na pewno nasila tendencje oraz rozważania dotyczące konsolidacji. Mniejsze podmioty coraz bardziej myślą o łączeniu sił i większej dywersyfikacji co do rynków zbytu, jak i gamy produktowej - dodaje Stefan Grzyb.

Jego zdaniem dla przetwórców kluczowym zagadnieniem będzie zabezpieczenie stabilnej ceny surowców. - Na skutek stałego zwiększania możliwości logistycznych staje się to coraz łatwiejsze w ujęciu regionalnym i jest widoczne w strukturze surowców przetwarzanych m.in. przez zakłady przemysłu mięsnego, ale również przetwórnie owoców i warzyw, gdzie część surowca trafia z krajów ościennych - mówi Stefan Grzyb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM