Ekspert: Ten sezon będzie trudny dla branży przetwórczej

Autor: www.sadyogrody.pl 20 lipca 2017 09:51

Ekspert: Ten sezon będzie trudny dla branży przetwórczej Jakub Olipra z Credit Agricole Bank Polska S.A. /fot. CA

Ten sezon będzie trudny dla przetwórców. Z jednej strony mają oni do czynienia z niższą dostępnością owoców do przetwórstwa i ich wyższymi cenami. Z drugiej strony w ostatnich miesiącach znacząco obniżyły się ceny cukru, co w przypadku wielu przetwórców, którzy wykorzystują go w swoim procesie produkcji, częściowo będzie rekompensowało wzrost kosztów owoców - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Według eksperta, niekorzystne warunki pogodowe w kwietniu i w maju doprowadziły do strat w produkcji, opóźnienia wegetacji i przesunięcia zbiorów wczesnych odmian truskawek. - Znalazło to odzwierciedlenie w silnym wzroście ich cen na początku sezonu, które w maju były ponad dwa razy wyższe w ujęciu rocznym. Wzrost cen obserwowany był również w przypadku truskawek importowanych gdyż przymrozki wystąpiły również wśród innych znaczących ich producentów - przyznaje. 

- W dalszej części sezonu widoczny był stopniowy spadek rocznej dynamiki cen truskawek wraz ze wzrostem ich podaży w wyniku pojawiania się późniejszych odmian. Co ciekawe, zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa pod koniec sezonu ceny krajowych truskawek były nawet o ponad o 5 proc. niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, co wynikało z wspomnianego wcześniej opóźnienia zbiorów - dodaje ekonomista. 

Jakub Olipra przyznaje, że w przypadku odpowiedzi na pytanie czy był to udany sezon dla plantatorów uważa, że sytuacja w kraju jest bardzo zróżnicowana. - W przypadku gdy producent nie poniósł znaczących strat związanych z przymrozkami był to dla niego dobry sezon. Wielu producentów nie może zaliczyć go jednak do udanych. W ocenie sytuacji na poziomie całej branży pomocna będzie zaplanowana na 28 lipca publikacja wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS w 2017 r., która dostarczy informacji dotyczących wielkości produkcji na poziomie całego kraju - tłumaczy. 

Według niego, w tym sezonie, szczególnie silny wzrost obserwowany jest w przypadku wiśni, gdzie ceny są obecnie o prawie 90 proc. wyższe niż w lipcu 2016 r. - Skala wzrostu cen porzeczek jest wyraźnie mniejsza i wynosi ok. 20 proc. r/r - podsumował ekspert. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM