Ekspert ocenia plan połączenia Horteksu z Renem

Autor: www.sadyogrody.pl 10 stycznia 2015 10:50

Ekspert ocenia plan połączenia Horteksu z Renem Zbigniew Mendel, prezes i właściciel firmy Mendel Company

- Nowy projekt Hortexu nie rozwiązuje problemów branży dystrybucji mrożonek, a jedynie przyśpiesza, dynamizuje i polaryzuje sytuację na polskim rynku mrożonek. Paradoksalnie, moim zdaniem głównym beneficjentem nowej sytuacji będą podmioty, które dążyć będą do rynkowej równowagi, koncentrując się na funkcji producenta, kreatora marki i rynku, decydujące się na outsorcing dystrybucji i logistyki na wyspecjalizowane podmioty zewnętrzne. Mam dwóch faworytów: już obecny w mrożonkach Top Farm i potencjalnego lidera - Maspex - dodaje Zbigniew Mendel, prezes i właściciel firmy Mendel Company.

- Stanowiący od miesięcy tajemnicę poliszynela, a właśnie skomunikowany publicznie przez Hortex projekt przejęcie Grupy Dystrybucyjnej Ren, stanowi istotne, choć wcale nie nowe jakościowo, przedsięwzięcie na polskim rynku. Jest w pewnym stopniu plagiatem konceptu biznesowego projektu Iglotex - Penta - ocenia Zbigniew Mendel, prezes i właściciel firmy Mendel Company.

Jego zdaniem ten rodzaj konsolidacji, mimo ewidentnych zmian na polskim rynku dystrybucyjnym FMCG, których wyróżnikiem jest rosnący udział kanału nowoczesnego w całości sprzedaży, nie jest wcale najbardziej efektywny na polskim rynku, właśnie z uwagi na fakt, że słabością obu projektów jest póki co brak efektywnej, wydolnej struktury wewnątrz grup kapitałowych, w zakresie logistyki dostaw do sieci handlowych. - To logistyka, poziom jej organizacji, efektywność i możliwe optymalizacje w tym zakresie, stają się coraz bardziej barierą wejścia i jest od dawna czynnikiem decydującym o sukcesie, także w segmencie żywności mrożonej - dodaje Zbigniew Mendel. 

Jego zdaniem oceniając projekt Hortex - Ren, trzeba zwrócić także uwagę na inne elementy, stanowiące słabość projektu.

- Niezależnie od publicznych zapewnień o pełnej transparentności, pojawia się pytanie o relacje Hortexu z całą dotychczasową siecią dystrybucji, wobec której Hortex występuje już nie tylko w roli partnera i dostawy, ale i konkurenta, w aspekcie lokalizacji i skali operacji Grupy Ren. Jest pewne, że malejący rynek detaliczny doprowadzi nieuchronnie do konfliktów interesów między Hortexem producentem i Hortexem właścicielem sieci dystrybucji, a dotychczasowymi podmiotami dystrybucyjnymi na rynku detalicznym. Po raz kolejny - tak jak w przypadku projektu Iglotex - Penta - pojawia się pytanie o zasadność i efektywność wchodzenia producenta w funkcje dystrybutora, z punktu widzenia istniejącej sieci dystrybucji i innych graczy rynkowych - producentów, którzy stoją przed realną groźbą utraty suwerenności biznesowej i uzależnienia od Hortexu, którego siła przetargowa stać się może zagrożeniem dla ich egzystencji i obecności rynkowej - wylicza ekspert

Zdaniem Zbigniewa Mendla strategiczna decyzja Hortexu o bezpośrednim zaangażowaniu w dystrybucję zmusi niewątpliwie innych graczy rynkowych, zarówno po stronie producentów, dystrybutorów, jak i części odbiorców, do głębokiej refleksji i redefinicji własnych celów oraz relacji z Grupą Hortex, z prymatem dla ochrony własnych interesów, pod groźbą marginalizacji rynkowej i utraty istotnej części operacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM