Duża ilość przetwórni wzmaga polsko-polską konkurencję na rynku surowców

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2015 10:42

Duża ilość przetwórni wzmaga polsko-polską konkurencję na rynku surowców fot. shutterstock

- Produkcja mrożonek i koncentratu owocowego to branże, które wzajemnie się uzupełniają. Zakłady, które posiadają zarówno tłocznie, jak i mroźnie, mają zdecydowanie łatwiej. Dlaczego? Bo produkowany sok z truskawek czy malin zawsze można zamrozić – mówił podczas XVIII Międzynarodowego Sympozjum Krajowej Unii Producentów Soków, Andrzej Gajowniczek, prezes zarządu Real SA, producenta mrożonych owoców i warzyw.

Zbudowanie nowego zakładu przetwórczego, który produkuje mrożonki wymaga inwestycji rzędu kilku mln zł, natomiast na budowę niewielkiego zakładu produkcyjnego, w którym powstają soki i koncentraty, trzeba wydać kilkadziesiąt mln zł.

- Dlatego zakładów wytwarzających koncentraty nie powstaje w Polsce zbyt wiele – powiedział Andrzej Gajowniczek.

Za to w ostatnich latach powstało bardzo dużo nowych zakładów przetwórczych, wytwarzających mrożonki. - Obecnie jest ich ponad 300. Dlatego w tej branży jest jeszcze większa konkurencja. Grupy producenckie dostawały dopłaty i budowały zakłady na korzystnych warunkach. Do tego przetwarzanie mrożonek to stosunkowo nieskomplikowana produkcja i niezbyt trudna technologia  – dodał ekspert.

Jego zdaniem duża ilość zakładów spowodowała, że mamy polsko-polską konkurencję zarówno na rynku surowców jak i sprzedaży.

- W szczególności źle to wpływa na tzw. producentów ramowych, którzy za swoje produkty otrzymują bardzo niskie ceny – mówił prezes Real SA.

Ekspert odniósł się również do cen surowców w minionym sezonie.

- Niskie ceny porzeczek w 2014/15, które na rampach kosztowały 0,60 zł/kg czy równie niskie w przypadku wiśni spowodowały, że producent nie mógł się utrzymać i inwestować w swoją plantację.  Jeśli chodzi o prognozę cen to wydaje mi się, że w Polsce niektórych owoców jest już za dużo i rynek nie jest w stanie tego skonsumować. Dlatego trudno powiedzieć czy plantatorzy będą kasować plantacje czy te rynki przy tak niskich cenach będą się powiększały – skomentował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM