Dr Nosecka: Spadek cen malin w tym sezonie jest sprawą oczywistą

Autor: Aneta Gwara, Magdalena Brzózka / www.sadyogrody.pl 01 lipca 2016 09:23

Dr Nosecka: Spadek cen malin w tym sezonie jest sprawą oczywistą Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. / fot. PTWP

- Koniunktura w przypadku malin została ewidentnie "przegrzana", ponieważ przetwory z tych owoców (soki zagęszczone, mrożonki) nie sprzedają się już po takich wysokich cenach. Spadek cen w tym sezonie jest sprawą oczywistą – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Przez ostatnie trzy lata maliny i ich przetwory utrzymywały bardzo wysokie ceny. Zaczęło się od braków surowca w Serbii, co spowodowało lukę na rynku. Polska i Serbia są liderami w produkcji malin i eksporcie tych przetworów. Nie wiemy do końca jaka jest sytuacja Serbii, ponieważ panuje dezorientacja informacyjna. Jakiś czas temu Serbowie opublikowali informację, że śniegi w maju zniszczyły dużą część plantacji malin. Jednak z innego źródła można dowiedzieć się, że zbiory będą zbliżone do ubiegłorocznych. Informacje z tego kraju są niepewne, a o rzeczywistej wielkości zbiorów dowiadujemy się po rozpoczęciu sezonu.

Według niej, malina jest chętnie kupowanym owocem przez konsumentów, ale nawet w odniesieniu do tak lubianego produktu utrzymywanie się cen na wysokim poziomie przez kilka sezonów powoduje „odejście” od tego produktu. Ceny przetworów z malin zaczęły obniżać się od połowy sezonu 2015/16.

- Zakłady, które nie sprzedały przetworów z malin kupionych w zeszłym roku popadły w tarapaty finansowe. Dotyczy to głównie przetworów wytwarzanych z malin odmian jesiennych. Ceny skupu odmian jesiennych były dwukrotnie wyższe niż skupowanych jesienią 2014 r. Część zapasów nadal nie jest sprzedana, mimo niedoborów na rynku. Koniunktura w przypadku malin została ewidentnie „przegrzana”. Spadek cen w tym sezonie jest sprawą oczywistą. Dotyczy to przede wszystkim malin, które będą skupowane jesienią. Nie wiadomo tylko jak głęboki będzie spadek cen – mówi ekspertka. 

Jak mówi, zbiory maliny będą wyższe niż w 2015 r., kiedy to były mniejsze niż w roku poprzednim o ok. 40 proc. Nawet w przypadku utrzymania się zbiorów na niskim poziomie ceny i tak nie wzrosną, ponieważ nikt po takiej cenie nie sprzeda przetworów – skomentowała Bożena Nosecka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM