Dobra końcówka sezonu skupu jabłek przemysłowych

Autor: www.sadyogrody.pl 18 maja 2015 08:51

Dobra końcówka sezonu skupu jabłek przemysłowych fot. shutterstock.com

Ceny jabłek przemysłowych rosną wraz z końcem skupu. Na przełomie kwietnia i maja najniższą zanotowaną ceną było 33 gr/kg w woj. mazowieckim, a najwyższą – 50-60 gr w Lubelskiem i Kujawsko-Pomorskiem. To już jednak ostatnie chwile na sprzedaż owoców z odsortu, ponieważ większość skupów zrobiło sobie przerwę. Pracę wznowią dopiero wraz z pierwszymi zbiorami letnich jabłek – wynika z analizy serwisu www.sadyogrody.pl.

W większości regionów skup jabłek przemysłowych już się zakończył. Z  informacji pozyskanych przez serwis www.sadyogrody.pl wynika, że na przełomie kwietnia i maja owoce te skupowano jeszcze tylko w czterech województwach, podczas gdy w marcu było to osiem polskich regionów. Za to ceny na finiszu były rekordowo wysokie w porównaniu z innymi okresami skupu.

Oto ceny zanotowane przez naszych ankieterów w punktach skupu jabłek przemysłowych na przełomie kwietnia i maja 2015 r.:

- woj. kujawsko-pomorskie – 40-60 gr/kg, z czego 40 gr za tradycyjny „przemysł”, a 60 gr – „przemysł suchy” (w porównaniu do 35-45 gr/kg w marcu br.)

- woj. lubelskie – 40-50 gr/kg, z czego także wyższa wartość to cena za „przemysł suchy” (30 gr/kg w marcu br.)

- woj. łódzkie – 36 gr/kg (badanie w marcu: 37-40 gr/kg)

- woj. mazowieckie –33-40 gr/kg (32-35 gr/kg w marcu br.)

Aktualne zestawienie wykazało, że ceny jabłek przemysłowych wzrosły nawet o 10 gr/kg względem marca. Jedynie w Łódzkiem ceny są stabilne, z lekką tendencją spadkową.

Właściciele punktów skupu oraz firmy przetwórczych przyznają, że wzrost cen względem jesieni i początku zimy, kiedy za kilogram jabłek przemysłowych płacono 10-15 gr/kg, spowodowany jest poprawą sytuacji na światowym rynku zagęszczonego soku jabłkowego, na produkcję którego przeznaczane są głównie jabłka przemysłowe. A to - zdaniem przedstawicieli tego rynku – może być spowodowane tym, że w Chinach jest mniej jabłek, więc rośnie zainteresowanie zagęszczonymi sokami z Polski.

Ceny soków zagęszczonych rosną od początku 2015 r. rosną, a to przekłada się na większy popyt i ceny jabłek przemysłowych. Wpływ na to mają coraz wyższe ceny jabłek deserowych i wysoki popyt na nie. Jest to bardzo ciekawy temat – na przełomie roku kosztowały one 40-50 kg/kg, podczas gdy teraz jest to nawet 1,85 gr/kg. Niestety jabłek jest już coraz mniej i to głównie z chłodni kontrolowanych. Według szacunków w przechowalniach jest jeszcze zaledwie kilka procent ubiegłorocznej produkcji. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM