Dla bakalii sezon świąteczny rozpoczyna się już w listopadzie

Autor: www.sadyogrody.pl 30 listopada 2016 14:05

Dla bakalii sezon świąteczny rozpoczyna się już w listopadzie fot. shutterstock

Bakalie to nieodłączny element świątecznego stołu. Znajdziemy je w świątecznych wypiekach oraz jako dopełnienie smaku dań wytrawnych. Stanowią ozdobę deserów oraz element świątecznych dekoracji. Wraz z rosnącym trendem prozdrowotnym trafią na nasze stoły również jako zdrowa przekąska. Dla bakalii sezon świąteczny rozpoczyna się już w listopadzie. Wówczas konsumenci zaczynają przygotowywać zapasy, które potrzebne będą do przygotowywania świątecznych potraw - informują eksperci firmy Bakalland.

W tym okresie najczęściej wybierane są opakowania w dużych gramaturach. W świadomości konsumenta, bakalie są również wartościową przekąską, która dodaje im energii  w trakcie świątecznych przygotowań. Suszone owoce i orzechy służą konsumentom nie tylko jako składnik wypieków świątecznych, ale również jako szlachetny dodatek do dań wytrawnych oraz dekoracje deserów.

Przed świętami największą popularnością cieszą się rodzynki, śliwki, morele, daktyle, figi, migdały, orzechy laskowe i włoskie, a także bakalie typowo wypiekowe, jak migdał w płatkach, wiórki kokosowe, mieszanka keksowa czy skórka pomarańczowa. Konsumenci uwielbiają również eksperymentować w kuchni, dlatego coraz częściej rodzynki uzupełniają lub wręcz  zastępują żurawiną, czy miechunką peruwiańską. Nie wyobrażamy sobie świątecznych dań bez tradycyjnych migdałów, maku czy mieszanki keksowej, ale w smakach szukamy również egzotyki i z chęcią sięgamy po przekąski w postaci suszonego w plastrach mango czy ananasa. Ciekawym rozwiązaniem nawiązującym do polskiej tradycji jest suszona wiśnia – soczysta i pełna miąższu - informuje Bakalland.

W okresie przedświątecznym dużą popularnością cieszą się również mieszanki bakaliowe, dzięki swoim szerokim możliwościom zastosowania. Gotowe mieszanki ulubionych przez konsumentów bakalii i orzechów, są wykorzystywane przez nich nie tylko jako przekąska, ale stają się również dodatkiem do sałatek, ciast i dań wytrawnych.  

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM