Dawtona: Konsumenci coraz chętniej sięgają po innowacyjne przetwory warzywne

Autor: www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2015 14:23

- Polski konsument zdecydowanie chętniej sięga po produkty sprawdzone i bezpieczne, często przywiązując się do konkretnej marki. Niemniej, obserwujemy także wzrost grupy konsumentów otwartych na nowości. Poszukują oni interesujących smaków i nowych doznań, częściej eksperymentują w kuchni - mówi Milena Skołożyńska, brand manager w firmie Dawtona.


Obie grupy konsumentów łączy wspólna cecha – większa, niż kilka lat temu, świadomość i poszukiwanie jakości – to właśnie ona ma siłę zmieniania przyzwyczajeń. - Dla produktu wyższej jakości klienci są w stanie porzucić bezpieczne wybory - zapewnia Milena Skołożyńska, brand manager w firmie Dawtona. 

Zdaniem ekspertki większość Polaków z racji przyzwyczajenia, zbieranych latami doświadczeń i zaufania względem marki, w pierwszej kolejności wybiera produkty tradycyjne, czyli te, które zna.

- Jednak z każdym rokiem przybywa konsumentów otwartych na nowe smaki, poszukujących produktów nieszablonowych, które mile zaskakują zmysły i zachęcają do kreatywności w kuchni. Także i w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego pojawiają się nowe trendy. Niektóre z nich szybko przemijają, inne pozostają na lata, ciągle się rozwijając - dodaje Milena Skołożyńska.

Przykładem jest obecnie duża popularność kuchni wegańskiej i powrót do natury. Między innymi z tego powodu Dawtona zdecydowała się na wprowadzenie do portfolio marki nowych produktów: soczewicy, fasoli Pinto, fasoli czarnej czy cieciorki, będących odpowiedzią na potrzeby konsumentów. - Wzrost świadomości klientów, sprawia że podczas codziennych zakupów kierują się oni nie tylko marką i ceną, ale również składem, jakością i innowacyjnością produktów. Znikają sztuczne wypełniacze i wzmacniacze smaku, a ich miejsce zajmują produkty o bardziej wartościowym składzie - dodaje.

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dawtona to firma rodzinna z ponad trzydziestoletnią tradycją. W czterech zakładach produkcyjnych należących do ZPOW Dawtona wytwarzane są między innymi: koncentraty pomidorowe, kukurydza, groszek, ogórki konserwowe, ketchupy, pomidory bez skórki, dżemy, soki, sosy oraz wiele innych przetworów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM