Dawtona: Konsumenci coraz chętniej sięgają po innowacyjne przetwory warzywne

Autor: www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2015 14:23

- Polski konsument zdecydowanie chętniej sięga po produkty sprawdzone i bezpieczne, często przywiązując się do konkretnej marki. Niemniej, obserwujemy także wzrost grupy konsumentów otwartych na nowości. Poszukują oni interesujących smaków i nowych doznań, częściej eksperymentują w kuchni - mówi Milena Skołożyńska, brand manager w firmie Dawtona.


Obie grupy konsumentów łączy wspólna cecha – większa, niż kilka lat temu, świadomość i poszukiwanie jakości – to właśnie ona ma siłę zmieniania przyzwyczajeń. - Dla produktu wyższej jakości klienci są w stanie porzucić bezpieczne wybory - zapewnia Milena Skołożyńska, brand manager w firmie Dawtona. 

Zdaniem ekspertki większość Polaków z racji przyzwyczajenia, zbieranych latami doświadczeń i zaufania względem marki, w pierwszej kolejności wybiera produkty tradycyjne, czyli te, które zna.

- Jednak z każdym rokiem przybywa konsumentów otwartych na nowe smaki, poszukujących produktów nieszablonowych, które mile zaskakują zmysły i zachęcają do kreatywności w kuchni. Także i w branży przetwórstwa owocowo-warzywnego pojawiają się nowe trendy. Niektóre z nich szybko przemijają, inne pozostają na lata, ciągle się rozwijając - dodaje Milena Skołożyńska.

Przykładem jest obecnie duża popularność kuchni wegańskiej i powrót do natury. Między innymi z tego powodu Dawtona zdecydowała się na wprowadzenie do portfolio marki nowych produktów: soczewicy, fasoli Pinto, fasoli czarnej czy cieciorki, będących odpowiedzią na potrzeby konsumentów. - Wzrost świadomości klientów, sprawia że podczas codziennych zakupów kierują się oni nie tylko marką i ceną, ale również składem, jakością i innowacyjnością produktów. Znikają sztuczne wypełniacze i wzmacniacze smaku, a ich miejsce zajmują produkty o bardziej wartościowym składzie - dodaje.

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego Dawtona to firma rodzinna z ponad trzydziestoletnią tradycją. W czterech zakładach produkcyjnych należących do ZPOW Dawtona wytwarzane są między innymi: koncentraty pomidorowe, kukurydza, groszek, ogórki konserwowe, ketchupy, pomidory bez skórki, dżemy, soki, sosy oraz wiele innych przetworów.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI