Dawtona będzie inwestować w innowacyjne przetwory owocowe i warzywne

Autor: www.sadyogrody.pl 08 października 2015 13:59

Dawtona będzie inwestować w innowacyjne przetwory owocowe i warzywne fot. Dawtona

- Tworzenie nowych produktów to pracochłonny, długi proces, a produktów innowacyjnych, nieobecnych jeszcze na rynku to już prawdziwe wyzwanie. Staramy się jednak systematycznie wprowadzać do oferty nowe propozycje. Przykładem takich działań może produkt z kategorii przetworów owocowych – powidła jabłkowe 100 proc. Rozwinęliśmy także kategorię soków warzywnych - mówi Milena Skołożyńska, brand manager firmy Dawtona.

Dawtona posiada własne uprawy, które stanowią przeważający procent źródeł pozyskiwania surowców do produkcji. - Pozostałe warzywa i owoce pochodzą od naszych zaufanych dostawców – takich, z którymi współpracujemy od wielu lat oraz, których uprawy trafiają tylko i wyłącznie do nas. Dzięki takiemu systemowi jesteśmy w stanie kontrolować losy naszych warzyw od ziarenka, aż po zbiory, co daje nam pewność jakości - mówi Milena Skołożyńska. 

Niedawno spółka wprowadziła na rynek dżem pomidorowy. - Pomysł na ten produkt zrodził się z prostej przyczyny – pomidor to w Dawtonie szczególne warzywo. To od niego, prawie 30 temu, wszystko się zaczęło i to on stanowi dziedzictwo, bez którego trudno wyobrazić sobie dzisiaj markę Dawtona. Naturalną ścieżką rozwoju jest dla nas rozwój tej kategorii i co za tym idzie szukanie nowych zastosowań pomidora, który otwiera wiele możliwości - zapewnia ekspertka.

Kategoria dżemów Dawtona jest stosunkowo młodą kategorią – ma 3 lata a konkurencja na tym polu jest bardzo aktywna. - Chcieliśmy, aby dżem pomidorowy był wsparciem kategorii dżemów, jak i produktem, który wyróżnia naszą ofertę od konkurencji - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM