Czym różnią się bio warzywa i owoce od tych konwencjonalnych?

Autor: www.sadyogrody.pl 06 marca 2017 12:39

Czym różnią się bio warzywa i owoce od tych konwencjonalnych? fot. shutterstock

- Ekologiczna marchew czy sałata, a także inne warzywa i owoce mają intensywniejszy smak i zapach, bardziej zbliżony do roślin rosnących dziko. W surowcach konwencjonalnych przez stosowanie nawozów syntetycznych, które są bezproblemowo rozpuszczalne i w przeciwieństwie do nawozów organicznych są łatwo dostępne dla roślin. Przez co dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody, która pobierana jest w nadmiarze przez tkanki roślin wraz z solami mineralnymi - zapewnia dr inż. Aneta Załęcka z Zakładu Żywności Ekologicznej na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

- Ziemiopłody konwencjonalne rosną szybko, są duże i rolnikowi dają większy plon niż ekologiczne, a konsument zostaje uraczony „rozwodnionym” smakiem i zapachem oraz gorszą jakością odżywczą takich owoców i warzyw - dodaje dr inż. Aneta Załęcka.

Wyniki badań marchwi z upraw ekologicznych w  Instytucie Warzywnictwa w Skierniewicach także potwierdziły jej wyższość: stwierdzono wyższą  o 8 proc. zawartość cukrów ogółem i o 18 proc. beta-karotenu, a także niższe o 29 proc. stężenie azotanów w porównaniu z odpowiednikami w marchwi konwencjonalnej.

Karotka należy do grupy warzyw o największej wartości odżywczej i zdrowotnej. Jej obecność w codziennej diecie zmniejsza ryzyko udaru mózgu o 68 proc. Cenny beta-karoten działa przeciwutleniająco, przeciwmiażdżycowo, zapobiega chorobom oczu i wzmacnia ogólną odporność organizmu.

W tym samych instytucie badano paprykę i stwierdzono korzystny wpływ uprawy ekologicznej na wartość prozdrowotną papryki. Owoce badanych odmian z uprawy ekologicznej miały wyższą zawartość kwasu askorbinowego, beta-karotenu, flawonoidów i związków fenolowych w porównaniu do papryki z uprawy konwencjonalnej.

W sprawozdaniu Instytutu Warzywnictwa przedstawiono korzystny wpływ uprawy ekologicznej na skład chemiczny wielu warzyw. Pomidory, papryka, dynia z ekologicznego systemu uprawy miały istotnie wyższą zawartość witaminy C, karotenoidów, flawonoidów i związków fenolowych, a buraki ekologiczne podwyższony poziom barwników czerwonych w porównaniu do warzyw z uprawy konwencjonalnej. Ponadto wszystkie analizowane warzywa z uprawy ekologicznej charakteryzowały się wyraźnie obniżonym poziomem zawartości azotanów.

- W ostatnim czasie wielkopowierzchniowe sklepy przywiązują dużą uwagę do warzyw i owoców w jakości eko. Zapotrzebowanie na kategorię produktów ekologicznych rośnie o 18-20 proc. rocznie, gdyż rośnie świadomość konsumentów i wiedza na temat wartości odżywczej certyfikowanych produktów - mówi Bohdan Juchniewicz ze Stowarzyszenia "Polska Ekologia".

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych. Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju eko rynku. Przez 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących wartościową polską żywność w kraju i za granicą.  Od 2015 roku realizuje 3-letnią   kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.


 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM