Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy rolnictwa ekologicznego

Autor: www.sadyogrody.pl/Copa-Cogeca 14 czerwca 2017 15:33

Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy rolnictwa ekologicznego fot. shutterstock.com

W reakcji na decyzję ministrów rolnictwa UE w sprawie kontynuacji negocjacji nad przeglądem unijnych przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego, Copa i Cogeca nakreślają elementy udanej reformy.

Przewodniczący grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne” Copa i Cogeca, Kees Van Zelderen powiedział, że udane porozumienie zostanie osiągnięte tylko pod warunkiem przyjęcia pewnych kluczowych elementów. W szczególności, nie można jeszcze ustanowić zharmonizowanego unijnego progu zdeklasowania, gdyż najpierw należy między innymi zebrać dane dotyczące poziomu i wielkości przypadkowych zanieczyszczeń materiału siewnego i powiązanych kosztów wstępnych. Państwa członkowskie muszą rozpocząć harmonizację procedur stosowanych przez organy kontrolne, nie zwiększając przy tym obciążeń administracyjnych i biurokracji dla podmiotów.

Dodał, że zamiast decyzji o zakończeniu odstępstw pozwalających na stosowanie nieekologicznego materiału siewnego i nieekologicznych zwierząt reprodukcyjnych za 15 lat, należy oprzeć ją na informacjach na temat rozwoju ekologicznych środków produkcji w UE. Równolegle, wszystkie podmioty w branży ekologicznej powinny współpracować na rzecz odpowiedniego zaopatrzenia rynku w ekologiczny materiał siewny i ekologiczne zwierzęta reprodukcyjne.

Co więcej, należy utrzymać coroczne kontrole w celu zapewnienia regularnego kontaktu między certyfikującymi i podmiotami, by utrzymać zaufanie konsumentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM