Chiński koncern chce inwestować w zakłady przetwarzające jabłka w Polsce

$data.author.description Autor: portalspozywczy.pl 26 lutego 2015 15:48

Chiński koncern chce inwestować w zakłady przetwarzające jabłka w Polsce fot. shutterstock.com

Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) zdradził w rozmowie z portalspozywczy.pl, że aktualnie prowadzone są aktywne rozmowy z trzema chińskimi koncernami. Jeden z nich ponoć byłby zainteresowany inwestycjami w zakłady przetwarzające np. jabłka.

- Nie myślimy o tym jedynie w kontekście rosyjskiego embarga i chwilowej nadpodaży tych owoców na polskim rynku. Chiny to potężny rynek zbytu na przetwory z jabłek, w tym na ocet jabłkowy, cydr, itd. - przypomina Sławomir Majman.

Chińczykom nie opłaca się wozić jabłek do Polski, przetwarzać je, a nastepnie eksportować do siebie. Jak zauważa prezes PaIiIZ, zdecydowanie taniej i wygodniej byłoby dla nich kupować surowiec w Polsce, zwłaszcza, że nasi producenci oferują jabłka najwyższej jakości, w dużych ilościach i atrakcyjnych cenach.

Polska to dla Chińczyków lider wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Firmy z azjatyckiego państwa wykazują coraz większe zainteresowanie bezpośrednimi inwestycjami w Polsce, a dotyczy to także branży spożywczej. - Namawiamy kapitał chiński aby zainwestował w przetwórstwo rolno-spożywcze w Polsce. Po to, aby duże firmy chińskie eksportowały do Chin, to co wyprodukują w Polsce jako produkt europejski - komentuje Majman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM