Ceny skupu jabłek znów sięgają 50 gr/kg. Będą kolejne wzrosty?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 października 2015 15:08

Ceny skupu jabłek znów sięgają 50 gr/kg. Będą kolejne wzrosty? Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zapowiada się ciekawie. Nie dość, że jabłek ‘przemysłowych’ jest mniej, to przetwórcy nie wchodzili w ten sezon z zapasami. / fot. shutterstock

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych przebiega bradzo ciekawie. Nie dość, że jabłek przemysłowych jest mniej, to przetwórcy nie wchodzili w ten sezon z zapasami. Są to czynniki, które bez wątpienia mają wpływ na ceny. Podczas badania serwisu www.sadyogrody.pl "Barometr cen skupu jabłek przemysłowych" przeprowadzanej na początku października ceny osiągnęły pułap 45-52 gr/kg. Jednak w drugim tygodniu miesiąca wzrost został zahamowany i ceny spadły nawet o 10 gr/kg. Jak kształtują się w samym środku zbiorów jabłek?

Zbiory jesiennych odmian jabłek ruszyły pełną parą. Owoców zwykle o tej porze było dużo, a przetwórstwo nie musiało obawiać się walki o surowiec. Jednak upalne lato i brak opadów spowodowały mniejsze uszkodzenia owoców – w związku z czym – jest zdecydowanie mniej jabłek przemysłowych niż w poprzednich latach.

Ceny na początku sezonu były zadowalające dla sadowników – 35-45 gr/kg. Wraz z kolejnymi tygodniami rosły, osiągając pułap nawet 55 gr/kg. Jednak tendencja wzrostowa nie trwała długo – w drugim tygodniu października za kilogram jabłek przemysłowych otrzymać można było 40-42 gr/kg. Właściciele skupów taki stan rzeczy usprawiedliwiali zwiększeniem podaży owoców, bo choć jest ich mniej, to i tak przybywa wraz ze zbiorami kolejnych odmian jabłek. Nie bez znaczenia jest również zachowanie sadowników, które zwykle przy obniżaniu cen powodowało panikę i zwiększenie dostaw.

Jednak sadownicy, nauczeni doświadczeniami z poprzednich lat, postanowili zintegrować się i "walczyć" o swoje? Według jednego z właścicieli skupu, kiedy cena spadła do 40-42 gr/kg, producenci postanowili przeczekać i nie przywozili owoców do punktów skupu. Ponowne dostawy rozpoczęły się wraz z ceną 50 gr/kg.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 16 października 2015 r.:

- woj. mazowieckie – 50 gr/kg (w porównaniu do 52 gr/kg na początku października br. i 42-42 gr/kg w drugim tygodniu października br.)

- woj. podlaskie – 48-50 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. lubelskie – 49 gr/kg (w porównaniu do 52-52 gr/kg na początku października br.)

- woj. łódzkie – 50 gr/kg (w porównaniu do 52 gr/kg na początku października br.)

- woj. świętokrzyskie - 50 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. małopolskie – 46 gr/kg (w porównaniu do 48 gr/kg na początku października br.)

Pomimo tego, że ceny jabłek są niższe niż wynikało z analizy "Barometr cen skupu jabłek przemysłowych" przeprowadzonej 1 października, to po spadkach które trwały około tygodnia, tendencja jest raczej wzrostowa.

Na ile mogą sobie pozwolić przetwórcy? Ciężko powiedzieć. Wyższe ceny jabłek przemysłowych spowodują podniesienie cen koncentratu. Jeśli równowaga cenowa z zeszłego roku zostanie zachwiana - ceny polskiego koncentratu poszybują w górę, zaś chińskiego w dół - to konkurencyjność przetwórców stanie pod znakiem zapytania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM