Ceny skupu jabłek z tendencją spadkową

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 10 maja 2016 11:13

Ceny skupu jabłek z tendencją spadkową Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas / fot. PTWP

- Ceny jabłek przemysłowych od początku roku charakteryzują się tendencją spadkową. Wynika to po części z wysokiej bazy odniesienia, jednak też w dużym stopniu prawdopodobnie z wysokiej, jak na ten okres, podaży jabłek do przetwórstwa – mówi w rozmowie z serwisem www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że ceny jabłek przemysłowych na początku drugiego kwartału kształtowały się na relatywnie niskim poziomie. Z danych publikowanych przez MRiRW wynika, że cena skupu jabłek przemysłowych w połowie kwietnia br. była o 40 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- Znaczny wpływ ma na to słaby zbyt na rynku owoców deserowych i być może, o czym coraz częściej się mówi, nienajlepsza jakość jabłek pochodzących z chłodni. Biorąc te czynniki pod uwagę, można przypuszczać, że w bieżącym sezonie relatywnie większa część krajowych zapasów jabłek może trafiać do sektora przetwórczego – przyznaje.

Jak mówi ekspert, warto zaznaczyć, że w bieżącym sezonie większość jabłek została skupiona po wyższych r/r cenach. W czwartym kwartale 2015 r. przeciętna cena jabłek przemysłowych była dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie w 2014 r.

Według niego, decydujący, w zakresie obecnie niskich cen jabłek do przetwórstwa, wydaje się być jednak wpływ dekoniunktury na rynku zagęszczonego soku jabłkowego. - Niskie ceny koncentratu wynikają z wysokich zapasów na rynku światowym (wzrost produkcji w Chinach) i europejskim, jak też słabszego, w stosunku do sezonu poprzedniego, popytu na koncentrat europejski na rynku północnoamerykańskim – komentuje Dziwulski.

Z danych Eurostatu wynika, że eksport koncentratu soku jabłkowego z Polski w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego sezonu (2015/2016) obniżył się o 18 proc. w stosunku do analogicznego okresu przed rokiem.

- Utrzymanie dotychczasowego niskiego tempa eksportu polskiego koncentratu jabłkowego może sprawić, że zapasy na koniec bieżącego sezonu mogą być stosunkowo wysokie. Sprzyjać temu może wysoka produkcja koncentratu w sezonie bieżącym, wspierana również wysokim skupem jabłek w pierwszej połowie 2016 r. - mówi. 

Jak tłumaczy analityk, prognozy IERiGŻ-PIB z grudnia 2015 r. ('Rynek owoców i warzyw)' wskazują, że produkcja zagęszczonego soku jabłkowego w sezonie 2015/2016 wynieść może 310 tys. ton i ukształtować się na poziomie zbliżonym do sezonu poprzedniego. - Nie będzie to czynnikiem wspierającym ceny jabłek, jednak decydująca w tym zakresie będzie podaż tych owoców z tegorocznych zbiorów – podsumował Mariusz Dziwulski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM