Ceny skupu jabłek przemysłowych spadną poniżej 30 gr/kg?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 21 listopada 2015 09:56

Ceny skupu jabłek przemysłowych spadną poniżej 30 gr/kg? W tym roku ceny jabłek przemysłowych były zadowalające dla sadowników. Jednak jak się okazuje, wraz z końcem zbiorów ich cena sukcesywnie spada/ fot. shutterstock

W tym roku ceny jabłek przemysłowych były zadowalające dla sadowników. Jednak jak się okazuje, wraz z końcem zbiorów ich cena sukcesywnie spada. W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że jabłka przemysłowe potaniały na 47 gr/kg na Mazowszu. Ten tydzień przyniósł kolejne spadki, a w piątek owoce kosztują już tylko około 35-33 gr/kg.

Dlaczego tak się dzieje? Zbiory jabłek praktycznie zakończone, jednak są jeszcze sadownicy, którzy zbierają owoce z pól. Producenci, którzy nie mają w czym przetrzymać jabłek w oczekiwaniu na lepszą cenę, również decydują się na sprzedaż.

Jak twierdzi Artur Witkowski, właściciel skupu w gm. Warka, w regionie grójeckim cena skupu jabłek przemysłowych od poniedziałku regularnie spadała. – W niedzielę kupowaliśmy jabłka jeszcze po 50 gr/kg. W poniedziałek, wtorek cena wynosiła 48 gr/kg, w środę 45 gr/kg, w czwartek 40 gr/kg, zaś w piątek już tylko 35 gr/kg. Podobno to jeszcze nie koniec obniżek. Od soboty skupy będą płacić 30 gr/kg. Jabłek przemysłowych jest jeszcze dużo, a owoce do przetwórni można sprzedać tylko na zapisy. Dopóki producenci - pomimo obniżek - będą dostarczać owoce do skupu to ceny w dalszym ciągu będą spadać – dodaje.

To czy ceny spadną jeszcze niżej w tym momencie w duże mierze zależy od sadowników. Jeśli w dalszym w ciągu – pomimo spadku – będą sprzedawać jabłka to cena będzie sukcesywnie spadać. Jeśli zaś przetrzymają owoce w oczekiwaniu na wyższą cenę to może wzrosnąć. Trzeba również podkreślić, że wzrost cen musiałby wiązać się z poprawą sytuacji po stronie przetwórstwa. Natomiast na razie, ceny koncentratu nie wykazują istotnych wzrostów. Mimo niskich zapasów w UE, większa podaż koncentratu z Chin i niskie jego ceny  nie sprzyjają rynkowi  w UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM