Ceny skupu jabłek przemysłowych spadają wraz z końcem zbiorów

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 14 listopada 2015 18:22

Ceny skupu jabłek przemysłowych spadają wraz z końcem zbiorów Duża podaż jabłek przemysłowych spowodowała obniżkę cen skupu; fot. shutterstock.com

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych jest zadowalający z perspektywy sadowników. Najwyższe ceny w tym roku, biorąc pod uwagę całą Polskę, dochodziły nawet do 50-59 gr/kg. Jednak – jak co roku - można zaobserwować na rynku duże wahania. I tak np. na Mazowszu w ciągu całego tygodnia ceny skupu jabłek przemysłowych wynosiły 52 gr/kg, zaś w piątek spadły – na 47 gr/kg.

W tym roku owoców z przeznaczeniem dla przetwórstwa jest mniej, co ma wpływ na ceny. W porównaniu do ubiegłego sezonu, kiedy to skupy proponowały 10-15 gr/kg, tegoroczne poziomy są zadowalające dla sadowników.

Według Artura Witkowskiego, właściciela skupu w gminie Warka, to duża podaż owoców, na koniec zbiorów spowodowała obniżkę cen. – W ciągu całego tygodnia ceny utrzymywały poziom 52 gr/kg, a jabłek nie brakowało. W piątek, przed południem cena spadła na 47 gr/kg. Zbiory jabłek kończą się i ci, którzy nie mają w czym przetrzymać jabłek przemysłowych, pomimo niższej ceny, sprzedadzą je. To ostatnia szansa na to, żeby obniżyć ceny, ponieważ za chwilę zbiory skończą się całkowicie, a sadownicy zamkną owoce w przechowalniach – dodał.

Ciężko przewidzieć dalsze kroki przetwórców. Prognozować można, że cena poszybuje w górę w momencie, kiedy zbiory zakończą się, a sadownicy będą czekali ze sprzedażą jabłek na wyższe ceny.

Trzeba przyznać, że zeszłoroczne niskie ceny skupu jabłek przemysłowych zapewniły przetwórcom konkurencyjność cenową, jeśli chodzi o zagęszczony sok jabłkowy. Polski koncentrat był tańszy niż chiński, przez co udało się zdobyć nowe rynki zbytu. Jednak przetwórcy jabłek w Polsce mogą mieć trudności z ich utrzymaniem ze względu na wyższą cenę zagęszczonego soku jabłkowego w obecnym sezonie. Ceny skupu jabłek są ponad dwa razy wyższe, niż w roku ubiegłym więc i cena soku również będzie dwa razy wyższa.

W tym momencie ceny polskiego koncentratu wynoszą 1,25 euro/kg, zaś chińskiego – 1,25 dolara/kg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM