Ceny skupu jabłek przemysłowych spadają. Wahają się między 30-40 gr/kg

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 25 listopada 2015 09:35

Ceny skupu jabłek przemysłowych spadają. Wahają się między 30-40 gr/kg Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zapowiadał się optymistycznie. Od rozpoczęciu skupu, ceny charakteryzowały się dużymi wahaniami ale były zadowalające dla sadowników/ fot. shutterstock

Tegoroczny sezon skupu jabłek przemysłowych zapowiadał się optymistycznie. Od rozpoczęciu skupu, ceny charakteryzowały się dużymi wahaniami ale były zadowalające dla sadowników. Jednak na koniec zbiorów jabłek znacznie spadły i na terenie całej Polski oscylują między 30-40 gr/kg – wynika z badania „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych” przeprowadzonego przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl.

Sezon skupu jabłek przemysłowych w tym roku zapowiadał się obiecująco. Susza, mniejsze zbiory jabłek, brak zapasów zagęszczonego soku jabłkowego, większe moce produkcyjne zakładów przetwórczych były czynnikami determinującymi tegoroczny skup. We wrześniu punkty skupu zaoferowały producentom 35-45 gr/kg owoców do przetwórstwa. Jednak nie był to najwyższy pułap, a ceny sukcesywnie rosły. Na koniec października ceny oscylowały między 45-59 gr/kg. Jednak jak się okazuje wraz z końcem zbiorów ceny w całej Polsce mocno spadły.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 24 listopada 2015 r.:

- woj. dolnośląskie – skup zakończony na poziomie 42 gr/kg (w porównaniu do 59 gr/kg na koniec października br.)

- woj. lubelskie – 30 gr/kg (w porównaniu do 50 gr/kg na koniec października br.)

- woj. łódzkie – 33 gr/kg (w porównaniu do 45 gr/kg na koniec października br.)

- woj. małopolskie – 40 gr/kg (w porównaniu do 45 gr/kg na koniec października br.)

- woj. mazowieckie – 30-32 gr/kg (w porównaniu do 50 gr/kg w połowie października br.)

- woj. opolskie – skup zakończony na poziomie 45 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. pomorskie – 30-39 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. świętokrzyskie – 35 gr/kg (brak danych do porównania)

- woj. wielkopolskie – 30 gr/kg (w porównaniu do 45 gr/kg na koniec października br.)

Jak wynika z badania „Barometr cen skupu jabłek przemysłowych” poziomy cenowe spadły w ciągu miesiąca nawet o ponad 10 gr. Jednak obniżki nie są uzasadnione. Cena koncentratu jabłkowego się nie zmieniła na rynkach światowych, zapasów nie ma, a sprzedaż zagęszczonego soku jabłkowego obywa się na bieżąco.

Warto podkreślić, że tegoroczne ceny skupu jabłek przemysłowych – w porównaniu do zeszłego roku – są wyższe. We wrześniu zeszłego roku owoce skupowane były po 15 gr/kg. W październiku cena wzrosła na 18 gr/kg, zaś od listopada do końca lutego skupu oferowały 25 gr/kg. Jednak zeszłoroczny sezon jabłek zarówno przemysłowych, jak i deserowych upłynął pod znakiem rosyjskiego embarga i wielkiej niewiadomej dotyczącej kolejnych miesięcy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM