Ceny skupu jabłek przemysłowych sięgają nawet 45 gr/kg. Będą kolejne wzrosty?

Autor: www.sadyogrody.pl 02 września 2015 12:20

Ceny skupu jabłek przemysłowych sięgają nawet 45 gr/kg. Będą kolejne wzrosty? Rozpoczynający się zbiór jesiennych odmian jabłek może zahamować wzrosty ceny skupu owoców przemysłowych? fot. shutterstock.com

Po wakacyjnej przerwie, w większości regionów Polski pełną parą ruszyły skupy jabłek przemysłowych. W porównaniu z ubiegłym sezonem, sytuacja cenowa jest dość perspektywiczna – ceny utrzymują się na poziomie około 40 gr/kg, i – jak zapewniają właściciele skupów i przetwórni – tendencja jest raczej wzrostowa – wynika z badania "Barometr cen skupu jabłek" przeprowadzone przez redakcję serwisu www.sadyogrody.pl. Czy rozpoczynające się zbiory jabłek odmian jesiennych wpłyną na odwrócenie tego trendu?

Kończą się skupy owoców miękkich i punkty ruszają z masowym kupowaniem jabłek przemysłowych. O ile w sierpniu były to owoce głównie z tzw. przerywki i pierwsze letnie jabłka, tak we wrześniu rozpoczyna się skup jabłek odmian jesiennych. Tendencje cenowe w skupach są bardzo optymistyczne – ceny z poziomu powyżej 30 gr/kg w sierpniu przekroczyły już w kilku regionach 40 gr/kg i sięgają nawet poziomu 45 gr/kg.

Jak przyznali serwisowi www.sadyogrody.pl, właściciele punktów skupów owoców, odkąd rozpoczął się skup owoców po letniej przerwie, ceny stale rosną. Nie ma tygodnia, aby choć kilka groszy nie poszły do góry. Jest to spowodowane wciąż niską podażą owoców i dużym zapotrzebowaniem zakładów przetwórczych.  

Czy jest jakiś limit podwyżek? O ile jeszcze mogą wzrosnąć te ceny? Niektórzy twierdzą, że rozpoczynający się zbiór jesiennych odmian jabłek zahamuje owe wzrosty. Są też sygnały, że słaba podaż wywołana jest tym, że wielu sadowników wstrzymuje dostawy jabłek do skupów licząc na kolejne wzrosty cen. Jak powiedział nam anonimowo jeden ze skupujących, znane są praktyki, że zakłady mogą w takiej sytuacji sztucznie obniżyć ceny, aby zmotywować tych „opornych” do dostaw – w obawie przed kolejnymi spadkami. Sytuacja rozstrzygnie się zapewne do połowy września.

Oto ceny zanotowane przez ankieterów serwisu www.sadyogrody.pl w punktach skupu jabłek przemysłowych w dniu 1 września 2015 r.:

- woj. dolnośląskie – 38-40 gr/kg

- woj. kujawsko-pomorskie – 40 gr/kg

- woj. lubelskie – 44-45 gr/kg

- woj. łódzkie –40 gr/kg

- woj. małopolskie – 35-39 gr/kg

- woj. mazowieckie – 40-43 gr/kg

- woj. opolskie - 40 gr/kg

- woj. podkarpackie – 37-40 gr/kg

- woj. podlaskie – 38-45 gr/kg

- woj. świętokrzyskie – 40-44 gr/kg

- woj. wielkopolskie – 35-38 gr/kg

Ceny na poziomie 40 gr/kg to i tak tylko minimum kosztów produkcji jabłek przemysłowych. Jest to jednak dość atrakcyjny poziom dla sadowników, którzy jesienią 2014 r.- w środku sezonu zbiorów –owoce "na przemysł" sprzedawali nawet po 10-15 gr/kg.

A jak będzie w tym sezonie? Przetwórcy twierdzą, że zagęszczony sok był tani i wyprzedano zapasy, a zapotrzebowanie w rynków eksportowych jest dość spore. Zatem spodziewane są wyższe ceny niż w sezonie 2014/15, ale raczej nie powrócą one do poziomu 0,60-0,70 gr/kg. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM