Ceny skupu jabłek przemysłowych osiągnęły 50 gr/kg. Teraz będą spadać?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 11 września 2015 16:03

Ceny skupu jabłek przemysłowych osiągnęły 50 gr/kg. Teraz będą spadać? Popyt na jabłka przemysłowe w tym sezonie może być wysoki. Bez wątpienia będzie miało to wpływ na proponowane ceny/ fot. shutterstock

Popyt na jabłka przemysłowe w nadchodzącym sezonie może być wysoki. Bez wątpienia będzie to miało wpływ również na ceny, które w zeszłym tygodniu w całym kraju wahały się między 35-40 gr/kg. Jak twierdzą właściciele skupów, ceny z tygodnia na tydzień rosną. W woj. mazowieckim sięgają już 50 gr/kg. Jednak raczej nie można liczyć na kolejne wzrosty.

Pomimo kiepskiego zeszłorocznego sezonu, ten rozpoczął się optymistycznie. Jak twierdzi Artur Witkowski, właściciel skupu w gminie Warka, dotychczas cena sukcesywnie rosła. Do tej pory były to głównie jabłka odmian letnich, a z powodu suszy, było ich mniej niż w zeszłym roku. Windowało to ceny. - Teraz będzie rosła podaż owoców odmian jesiennych, co wpłynie na zahamowanie wzrostów. Z całą pewnością można stwierdzić, że przetwórcom brakuje surowca, popyt jest duży, jednak będą "próbować" na ile mogą sobie pozwolić. Już od poniedziałku cena proponowana przez zakłady przetwórcze ma być poniżej 50 gr/kg – dodaje Witkowski. 

Przetwórcy twierdzą, że zapasy zagęszczonego soku jabłkowego wyprzedano, a zapotrzebowanie jest dosyć spore. Jednak ceny nie powinny osiągnąć pułapu 60-70 gr/kg.

Według Mariusza Dziwulskiego, analityka banku BGŻ BNP Paribas, popyt na jabłka może być wysoki co będzie miało przełożenie na proponowane ceny. Tą tendencję zauważyć można było już w sierpniu bieżącego roku, kiedy to ceny skupu jabłek przemysłowych przewyższały o 70 proc. te sprzed roku. Warto podkreślić, że jesienią zeszłego roku jabłka skupowane były po 10-15 gr/kg.

Czytaj więcej: Popyt na jabłka przemysłowe może być wysoki, co będzie miało wpływ na ceny

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM