Ceny mrożonych truskawek z Polski o 10 proc. niższe niż rok temu

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2016 11:12

Ceny mrożonych truskawek z Polski o 10 proc. niższe niż rok temu Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas. / fot. PTWP

Ujemnie na poziom cen truskawek wpływają relatywnie niskie ceny przetworów. Relatywnie wysoka podaż na rynku Unii Europejskiej powodowały, że truskawki mrożone na rynku UE w sezonie 2015/2016 systematycznie taniały – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Dodaje, że według Foodnews ceny mrożonych truskawek pochodzących z Polski na początku czerwca 2016 r. były o ok 10 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem.

- Ceny skupu truskawek do przetwórstwa w bieżącym sezonie są relatywnie niskie.  Można oceniać, że jest jednym z czynników wpływających na to, relatywnie wysoka podaż owoców na rynku krajowym – przyznaje.

Jak mówi ekspert, zdaniem GUS przy sprzyjających warunkach do dalszej wegetacji można spodziewać się dobrych zbiorów truskawek w sezonie bieżącym. Według ocen Urzędu powierzchnia uprawy truskawek jest zbliżona do tej w roku poprzednim, a stan większości plantacji jest dobry.

- Według notowań IERiGŻ-PIB (za MRiRW), przeciętna cena skupu truskawek w szypułce do przetwórstwa w pierwszym tygodniu czerwca br. (6-7.06) kształtowała się średnio na poziomie 1,24 zł/kg (ceny loco zakład) – tj. o 29 proc. niższym niż przed rokiem. Spadku, biorąc pod uwagę dotychczasowe notowania, nie odnotowano natomiast w przypadku owoców do mrożenia. Ceny truskawek bez szypułki w analogicznym okresie skupowano w cenach wynoszących średnio 2,45 zł/kg – nieznacznie, bo 1 proc. wyższych niż przed rokiem – tłumaczy Dziwulski.

Popyt na rynku unijnym jest dość stabilny. - Co prawda eksport truskawek mrożonych z Polski w ostatnich miesiącach co prawda wzrastał, niemniej był on powodowany wysoką dostępnością polskich mrożonych truskawek, niskimi ich cenami a także mniejszym ich importem do UE z krajów trzecich. Według Eurostat sprzedaż zagraniczna polskich mrożonych truskawek od lipca 2015 r. do lutego 2016 r. wyniosła 71 tys. t.  i była o 18 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem – podsumował analityk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM