Ceny mrożonych owoców w UE. Analiza BGŻ

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 14 kwietnia 2015 15:39

Ceny mrożonych owoców w UE. Analiza BGŻ fot. shutterstock.com

Na przełomie marca i kwietnia br. zaobserwować można wzrost cen mrożonych malin i wiśni. W  obu przypadkach jest to spowodowane zmniejszającymi się zapasami w Unii Europejskiej - podają analitycy BGŻ. 

W marcu i na początku kwietnia br. obserwowano dalsze wzrosty cen mrożonych malin i wiśni. Wg danych Foodnews w pierwszym tygodniu kwietnia cena mrożonek wiśniowych z Polski wynosiła 1,05 euro/kg. Jeśli chodzi o mrożone maliny, ceny wzrosły analogicznie o 7 proc. i 19 proc. do 2,20 euro/kg. Osiągnęły one tym samym rekordowy poziom z ubiegłego roku. Wiśnie w porównaniu do roku poprzedniego były o 11 proc. droższe.

W obu przypadkach przyrost cen jest wynikiem zmniejszających się zapasów w Unii. Wzrostem charakteryzują się również ceny mrożonych porzeczek czarnych. W pierwszym tygodniu kwietnia kształtowały się one na poziomie 0,68 euro/kg, tj. nawet o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Gdyby ten trend się utrzymał, mogłoby to być również bodźcem do wzrostu cen w skupie w 2015 r.

Niemniej, czynnikiem decydującym, podobnie jak w przypadku pozostałych mrożonek owocowych, będzie wysokość tegorocznych zbiorów. Możliwe jednak, że część plantacji porzeczek czarnych, wskutek wyjątkowo niskich cen i nieopłacalności produkcji, zostało zaniedbanych lub zlikwidowanych, co może być czynnikiem, który będzie oddziaływać na spadek zbiorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM