Ceny mrożonych owoców w UE. Analiza BGŻ

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 14 kwietnia 2015 15:39

Ceny mrożonych owoców w UE. Analiza BGŻ fot. shutterstock.com

Na przełomie marca i kwietnia br. zaobserwować można wzrost cen mrożonych malin i wiśni. W  obu przypadkach jest to spowodowane zmniejszającymi się zapasami w Unii Europejskiej - podają analitycy BGŻ. 

W marcu i na początku kwietnia br. obserwowano dalsze wzrosty cen mrożonych malin i wiśni. Wg danych Foodnews w pierwszym tygodniu kwietnia cena mrożonek wiśniowych z Polski wynosiła 1,05 euro/kg. Jeśli chodzi o mrożone maliny, ceny wzrosły analogicznie o 7 proc. i 19 proc. do 2,20 euro/kg. Osiągnęły one tym samym rekordowy poziom z ubiegłego roku. Wiśnie w porównaniu do roku poprzedniego były o 11 proc. droższe.

W obu przypadkach przyrost cen jest wynikiem zmniejszających się zapasów w Unii. Wzrostem charakteryzują się również ceny mrożonych porzeczek czarnych. W pierwszym tygodniu kwietnia kształtowały się one na poziomie 0,68 euro/kg, tj. nawet o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Gdyby ten trend się utrzymał, mogłoby to być również bodźcem do wzrostu cen w skupie w 2015 r.

Niemniej, czynnikiem decydującym, podobnie jak w przypadku pozostałych mrożonek owocowych, będzie wysokość tegorocznych zbiorów. Możliwe jednak, że część plantacji porzeczek czarnych, wskutek wyjątkowo niskich cen i nieopłacalności produkcji, zostało zaniedbanych lub zlikwidowanych, co może być czynnikiem, który będzie oddziaływać na spadek zbiorów.

WIĘCEJ NA TEMAT

PRZETWÓRSTWO

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI